Shpërndarja me kohë e distros Linux

Të nderuar lexues!

Objektivi kryesor i këtij artikulli të shkurtër është t'u bëjë të njohur atyre që nuk e dinë atë ose e kanë parë atë vetëm kalimthi dhe ndoshta si një kuriozitet, një imazh që na tregon Shpërndarja me kohë e distros Linux. Do të jetë si një turne i kënaqshëm - pse jo? - në një hartë që unë e konsideroj shumë informuese dhe interesante.

Pa hyrje të mëtejshme le të merremi me çështjen.

Tre Distrost e Parë sipas Kronologjisë së Shpërndarjes GNU / Linux

Kështu që ata të mund të më shoqërojnë si duhet gjatë këtij turneu, gjëja e parë që duhet të bëjnë është të shkarkojnë nga faqja «GNU / LAfati kohor i shpërndarjes inux»Imazhi që përfaqëson Shpërndarja me kohë e distros Linux. Në atë mënyrë do të komunikojmë përmes a GUI dhe jo një konsol,

Afati kohor i shpërndarjes Linux - Wikipedia

Në atë faqe në internet ata ofrojnë versionin 12.10 të datës 2012-10-29, i cili mund të shkarkohet në formate të ndryshme. Le të falënderojmë menaxherët e faqes që paraqiten si të tillë A.Lundqvist y D. Rodiç. Në mënyrë të ngjashme Fabio loli na jep një imazh të azhurnuar deri më sot nga i cili mund të shohim wikipedia.

Ne hapim imazhin, i cili është me të vërtetë i gjatë dhe i ngushtë, dhe zgjedhim zmadhimin në 100% për të lexuar emrat me një farë qartësie. Nga rruga ne shohim një pjesë të pemës - tepër të madhe - të shpërndarjeve të Linux.

Duke lundruar në imazhin shumë udhëzues dhe pa hyrë në një diskutim të tronditur filozofik-historik se kush erdhi i pari, nëse pula apo veza, ne e informojmë veten se më e vjetra ose më e Së pari Shpërndarjet ata ishin Debian, Slackware y Red Hat, në rendin nga lart poshtë, ose nga e majta në të djathtë nëse rrotullojmë imazhin 90 gradë në të majtë.

Sigurisht që do të takohemi shpërndarjetAta NUK janë pasardhës të ndonjërit nga Tre të Parët dhe se ata ishin gjallë të paktën deri në fund të vitit 2012, kur imazhi u publikua. Midis tyre do të përmendim webOS, Openwall, OpenWRT, Devil, SmothWall GPL, Puppy, Black Jug, Konsolë Linux,  Magjistari, GoboLinnux, RIP, NixOS, SliTaz, Enoch (Gentoo është një derivat i tij), Alpine, Rock, Linux From Scratch, 0 (po, ekziston ose ekziston një distro me atë emër), Ark, uClinux, Coyote, BrazilFW, Zeroshell, ELinOS, KaelOS, Penaut, CRUX, Arch, Specifix, Openfiler, etj, etj, etj, për ata që kam hequr ose zhdukur midis 2012 dhe 2016, për të rejat që kanë lindur në të njëjtën periudhë, ose për ato që do të vijnë.

Ne duam të theksojmë se i parëlinduri i Slackware ishte SUSE, i cili e solli në jetë duke qenë jashtëzakonisht i ri. Red Hat gjithashtu kishte pasardhës të hershëm në WGS Linux Pro, por jeta e atij djali ishte shumë e shkurtër.

 • Shtë e qartë se Shpërndarjet më të vjetra në universin Linux dhe që mbeten gjallë edhe sot janë, Debian, Slackware y Red Hat.
 • LDeklarata e mëparshme nuk do të thotë se ato janë shpërndarjet më komode për, ose preferohet nga, përdoruesi përfundimtar ose nga ju.

Madhësia e secilës familje të Tre Distros së Parë

Ky imazh është mirë të rrotullohet për ta vlerësuar atë nga pozicione të ndryshme. Nëse e rrotullojmë atë 90 gradë ose edhe e vendosim me kokë poshtë, është akoma e qartë se Pasardhës më të shumtë është Debian. Pse është, pyes veten? Nuk mendoj se është sepse është më së shumti sexy y nxehtë të tre të parëve. 😉

Madhësitë e familjeve të dy fëmijëve Debian janë gjithashtu të rëndësishme: butonpix y Ubuntu.

Pastaj familja ndjek Red Hat, dhe së fundmi Slackware.

 • Nga një këndvështrim krahasues ne mund të pohojmë se rendi në drejtim të Madhësia familjare e secilës nga tre distrot e para është: Debian -> Red Hat -> Slackware.

Linux është shumë i fragmentuar. Cilin distro zgjedh?

Në një artikull që botova me titull «Liria e zgjedhjes«Më 24 qershor 2013, unë prezantova idetë e mia se si të zgjedh një shpërndarje duke pasur parasysh ekzistencën reale të shumë personave shpërndarjet, dhe unë iu referova Distros i trungut ose Distrosi i parë si një pikënisje e mirë. Edhe atje edhe këtu unë e mbaj atë secili zgjedh sipas mendimit, kuptimit ose arsyes së tij ose të saj. Ne nuk mund të japim një udhëzues të pagabueshëm në këtë drejtim.

Në një artikull tjetër të titulluar «Pse po përdor Debian në desktopin tim?«, Botuar më 27 Mars 2013, unë shpjegova arsyet e mia për atë temë dhe nuk është shumë e vështirë të konkludoj se unë ende i mbaj ato. 😉

 • A mund të mohoni që Linux është i fragmentuar?. Çfarë shkoi nga të qenit një Sistem Diellor me Sun Linux dhe tre planetët e tij Debian, Slackware, Red Hat, në të qenit një Univers i tërë me Galaktikat, Diellet dhe Astros të tjerë?.
 • Ju i dashur lexues ose përdorues i fundit, duhet të zgjidhni me mençuri se cila shpërndarje do të preferohet midis oqeanit të gjerë të distros ekzistuese. Renditja e më të njohurve mund të jetë një pikënisje e mirë.
 • Gjithashtu ju ftojmë të ndiqni artikujt e botuar ose që do të publikohen në DesdeLinux, i cili me siguri do t'ju ndihmojë të merrni një desktop ose server të mirë nga dy shpërndarje të orientuara fort në mjedisin e biznesit OpenSuSE (SuSE-Slackware) dhe CentOS (Red Hat), ose nga Debian.

Konkluzione

 • Pas turneut, secili lexues le të nxjerrë përfundimet e veta dhe t'i komentojë ato

Deri në këstin tjetër!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Omar dijo

  Unë u betova, se SuSE ishte një derivat i RedHat ... Oh befasi është vajza e Slackware ...

 2.   fiko dijo

  Pershendetje Omar. Kam kohë deri në orën 7 pasdite për t'iu përgjigjur komenteve. Nesër do të jetë një ditë tjetër. Konfuzioni juaj mund të vijë nga formati i paketave që përdorin RHEL, CentOS, SuSE, OpenSuSE dhe të tjerët, i cili është RPM.

 3.   pedruchini dijo

  Në atë "kronologji", ku është Lxle, bazuar në Lubuntu?

 4.   karlgest dijo

  Hey.

  Slackware është të paktën dy muaj më i vjetër se Debian. Dhe asnjë nga tre nuk është shpërndarja e parë, e cila mund të shihet në vetë grafikun. Në fakt, në wikipedia ata tregojnë dy gjëra interesante (1):

  1) Vazhdimësia ndërmjet SLS dhe Slackware, e cila në një farë mënyre do t'i tregonte të dyja si shpërndarjen e parë të plotë.
  2) Zhgënjimi me SLS si një shkak që Ian Murdock të fillojë projektin Debian.

  Sa i përket SuSE Linux, ai u bazua fillimisht në Slackware, por më vonë në Jurix (2). Ngjashmëria me Red Hat në fillim u zvogëlua praktikisht në paketues, megjithëse tani është e zakonshme që ata të zhvillojnë ose shtyjnë teknologji së bashku, të tilla si btrfs.

  (1) https://es.wikipedia.org/wiki/SLS_Linux_(Softlanding_Linux_System)
  (2) https://en.wikipedia.org/wiki/SUSE_Linux_distributions#Origins
  https://en.wikipedia.org/wiki/SUSE_Linux_distributions#SUSE_distributions

  Shëndet !!

 5.   fiko dijo

  E përsëris që kam vetëm deri në orën 7 sot për t'iu përgjigjur komenteve. Nesër, premtoj, do t'i përgjigjem çdo tjetri.

  Pedruchini, mendoj se keni parasysh shkurtesën LXDE që identifikon një Desktop, ose ambient desktop, të karakterizuar nga konsumi i tij i ulët i burimeve harduerike. Unë mendoj se është më i lehta nga desktopët më të njohur si GNOME, KDE, Kanella, MATE, XFCE dhe vetë LXDE. Ju rekomandoj ta vizitoni https://blog.desdelinux.net/escritorios-debian/
  kështu që ju keni një ide në lidhje me të. NUK do të thotë që LXDE është ekskluzive për Debian. Krejt e kundërta. Ju mund të gjeni se si ta implementoni atë në shumë shpërndarje të tjera Linux.

  1.    joselu68 dijo

   Përshëndetje, Pedruchini ka të drejtë. Lxle është një shpërndarje, me desktop LXDE, që rrjedh nga Lubuntu

   1.    fiko dijo

    Ke te drejte. Unë zbulova nga ju, Pedruchini dhe Joselu68, që një distro e tillë ekziston. Sapo vizitova distrowatch.com, dhe në të vërtetë është LXLE bazuar në Debian, Lubuntu. Faleminderit për sqarimin!

 6.   fiko dijo

  Faleminderit për komentin dhe sqarimin, Karlggest. Në artikull ne vetëm pohojmë se ata janë "distrot e para që mbeten gjallë deri më sot", pavarësisht nga zhvillimi i tyre i mëtejshëm. Undshtë e pamohueshme që, në një mënyrë apo në një tjetër, tre distrosët e përmendur përshtaten në atë grup. Shumë prej tyre kanë lindur si Projekte dhe më vonë janë bërë shpërndarje si të tilla.

 7.   Ho2gi dijo

  Na vjen keq por Ututo nuk rrjedh nga Ubuntu? si dhe Tuquito-Linux

  1.    fiko dijo

   En http://distrowatch.com/table.php?distribution=ututo Ata na informojnë se UTUTO, një shpërndarje joaktive, është nga Argjentina dhe bazohet në GENTOO

 8.   fiko dijo

  "Tuquito" është bazuar në Debian, Ubuntu. Argentinashtë Argjentina, me tavolina kanelle. GNOME, LXDE, sipas distrowatch.com

 9.   Mauro dijo

  Po në lidhje me përdorimin e një versioni më të ri të tabelës? https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linux_Distribution_Timeline.svg

  1.    Francisco dijo

   Ai erdhi për të sugjeruar të njëjtën gjë. : thumbsup:

  2.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë për kontributin tuaj, ne kemi azhurnuar artikullin origjinal

 10.   Federico dijo

  Ditën e mirë të së dielës, Mauro. Faleminderit për komentin. Unë vizitova faqen Wikipedia që ju përmendni me shfletuesin tim të konsolës Links2, dhe imazhi është sigurisht më i përditësuar. Zakoni na bën hile. Të drejtat e kopjimit mbeten “E drejta e autorit (C) 2010-2012 Andreas Lundqvist, Donjan Rodic”. Por në File History – File History, Konimex e përditëson atë deri më 28 janar 2016, sepse autorët e tij origjinal vendosën të mos e përditësojnë më. Le të shohim nëse Luigys, Administratori i DesdeLinux, mund ta përditësoni me një mbishkrim që i referohet lidhjes së Wikipedia-s. Faleminderit përsëri, Mauro, për një vëzhgim kaq të saktë.

  1.    Luigys toro dijo

   Ne kemi përditësuar imazhin kryesor, shfrytëzoj rastin t'ju falënderoj për punën e madhe që bëni për komunitetin DesdeLinux, artikulli është një vizion i shkëlqyer i shpërndarjes me kalimin e kohës të Distrove të ndryshme Linux. Është e rëndësishme të dimë të gjithë tranzicionin që Linux-i i është dashur të bëhet ai që është sot, në të njëjtën mënyrë ai na jep gjithashtu një vizion futurist të gjithçkaje që mund të na vijë.

 11.   Federico dijo

  Luigys: nga Lidhjet e mia2 ju falënderoj për komentin tuaj. Le të shohim nëse e përfundoj postimin e parë në lidhje me CentOS Hypervisor sot. Eduardo Noel po shkarkon depot li.nux.ro/download/nux/dextop/el7/x86_64/ dhe të tjerët, me paketat e nevojshme multimediale për të bërë një desktop. Këtë javë ai është me pushime. Për javën e ardhshme do t'i kem në zotërimin tim. Përshëndetje dhe sukses.

 12.   Luis Tz Fernandez dijo

  Shumëllojshmëria e madhe dhe copëzimi i shpërndarjeve Linux paraqet një problem real. Nëse programi falas nuk korrigjohet, ai kurrë nuk do të jetë në gjendje të matet me programin e pronarit. Necessaryshtë e nevojshme që krijuesit të bashkohen dhe t'i kushtojnë më shumë vëmendje filozofisë së Richard Stallman, është e nevojshme të luftohet softueri i pronarit në të gjitha frontet.