Korrik 2020: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Korrik 2020: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Korrik 2020: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Sot, dita e fundit e Korrik 2020, ne sjellim rishikimin tonë të zakonshëm të shumë lajme, udhëzime, manuale, udhëzues ose botime thekson në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, të cilat ne i kemi botuar në Blog DesdeLinux.

Dobishme tonë Përmbledhje mujore synon të sigurojë një kokërr e dobishme e rërës për të gjithë lexuesit tanë, si për ata që kanë parë, lexuar dhe ndarë gjithçka të botuar, ashtu edhe për ata që nuk e kanë parë.

Hyrje e Muajit

Prandaj, ne shpresojmë që kjo seri artikujsh, në e mira, e keqja dhe interesante, brenda dhe jashtë blogut DesdeLinux është shumë e dobishme, për ata që duan të mbajnë azhurnuar botimet tona, dhe temat në lidhje me Informatikë dhe Informatikë, Dhe Lajme Teknologjike, pasi që, nganjëherë shumë zakonisht nuk kanë kohën e përditshme për të parë dhe lexuar të gjitha lajmet e muajit aktual që mbaron.

Postimet e Muajit

Përmbledhje e korrikut 2020

brenda DesdeLinux

E mira

 • OpenSUSE Leap 15.2 tani i disponueshëm dhe me mbështetje për disa UA: Versioni i ri i openSUSE Leap 15.2 më në fund është lëshuar dhe vjen me disa ndryshime dhe përmirësime të dobishme, nga të cilat veçohet mbështetja e shtuar për të punuar me disa mjete të inteligjencës artificiale (AI) si Tensorflow, PyTorch dhe Prometheus, si dhe përmirësime për punën me kontejnerë.
 • Mageia 8: Imazhet e Testit të Parë (Alfa 1) Tani në dispozicion: Vetëm disa ditë më parë, ekipi i zhvillimit të Distro GNU / Linux Mageia na dha befasinë e këndshme të njoftimit se imazhet e para të provës së Mageia 8, veçanërisht për entuziastët dhe ndjekësit e Distro, ndihmojnë zhvillimin e tij, në mënyrë që të arrihet me sukses versioni përfundimtar (i qëndrueshëm) i Mageia 8.
 • Versioni i ri i digiKam 7.0.0 arrin dhe këto janë lajmet e tij: Versioni i ri i digiKam 7.0.0 paraqitet pas një viti zhvillimi dhe në këtë numër të ri spikat si risia kryesore një sistem klasifikimi i fytyrës plotësisht i ridizajnuar në foto, ndër të tjera.

E keqja

Interesante

 • Elementary OS 5.1.6, një version që përmirëson disa aspekte të aplikacioneve: Disa ditë më parë u njoftua lëshimi i versionit të ri të azhurnimit të Elementary OS 5.1.6, në të cilin u bënë disa ndryshime dhe rregullime në aplikacionet e sistemit. Këto përfshijnë disa rregullime të defekteve në AppCenter, përmirësime të menaxherit të skedarëve dhe më shumë.
 • Projekti Apache: Njoftimet e fundit për të nxjerrë në pah në korrik 2020: Sipas blogut zyrtar të ASF, në vijim janë njoftimet më të fundit në lidhje me Projektet Apache të të njëjtit, domethënë, Softueri me azhurnimet më të fundit të lëshuara: SkyWalking, Avro 1.10.0, Storm 2.2.0, Kylin 3.1.0 .XNUMX ndër të tjera.
 • MinerGate: Si ta instaloni këtë Program Miner në GNU / Linux?: Në këtë mundësi, ne do të flasim për Softuerin MinerGate dhe si ta instalojmë atë në sistemin tonë GNU / Linux. Ne kemi zgjedhur MinerGate, pasi që, në Sistemet Operative të MS Windows, shpesh përdoret gjerësisht për efektivitetin dhe thjeshtësinë e tij, dhe për qëndrueshmërinë dhe besueshmërinë e platformës së saj.

Postime të tjera të rekomanduara të korrikut 2020

Jashtë DesdeLinux

Lirimet e Distros të Korrikut 2020

 • Mageia 8 Alfa 1: 2020-07-02
 • OpenSUSE 15.2: 2020-07-02
 • Zenwalk 15.0-200703a: 2020-07-02
 • GParted Drejtpërdrejt 1.1.0-3: 2020-07-03
 • SolydXK 10.4: 2020-07-05
 • Clonezilla Drejtpërdrejt 2.6.7-28: 2020-07-06
 • NomadBSD 1.3.2: 2020-07-06
 • Sparky Linux 5.12: 2020-07-07
 • Neptuni 6.5: 2020-07-08
 • Slackel 7.3 "Openbox": 2020-07-10
 • Univention Server Corporate 4.4-5: 2020-07-14
 • Përpjekja OS 2020.07.15: 2020-07-15
 • Kaos 2020.07: 2020-07-18
 • Gecko Linux 152: 2020-07-20
 • SUSE Linux Enterprise 15 SP2: 2020-07-21
 • REM nux 7: 2020-07-23
 • OpenMandriva Lx 4.2 Alfa 1: 2020-07-28
 • Red Hat Enterprise Linux 8.3 Beta: 2020-07-28
 • OPNsense 20.7: 2020-07-30
 • Gecko Linux 999.200729.0: 2020-07-31

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Si zakonisht, shpresojmë kjo "përmbledhje e dobishme e vogël" me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për muajin e «julio» nga viti 2020, të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të aplikacioneve të dhe për «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.