Si të instaloni Linux në një USB vazhdimisht

Aktivizo «këmbëngulje»Do të thotë që çdo ndryshim që bëni në sistem do të mbahet mend kur ta filloni përsëri herën tjetër. Kjo është diçka që nuk ndodh në shumicën e LiveCD-ve ose LiveUSB-ve. Mjetet si Unetbootin dhe të ngjashme, ju lejojnë të instaloni disa distro duke mundësuar qëndrueshmëri. Sidoqoftë, pak distros Live mbështesin këtë mundësi, këtu është një alternativa çfarë duhet funksioni përdorim çdo distro.


Kjo është mënyra për të instaluar një OS Linux (nuk duhet të ketë rëndësi se cili) në një USB (i cili duhet të jetë në formatin FAT32).

Me siguri e keni vërejtur që në të gjitha shpërndarjet Live, kur ato ngarkohen në memorje, çdo ndryshim i bërë në sistem zhduket herën tjetër kur e filloni.

Shpërndarjet që lejojnë këmbënguljen, nga ana tjetër, kërkojnë krijimin e një ndarjeje të veçantë në USB-në për të mbajtur artikujt që duam të jemi këmbëngulës (veçanërisht dosjen HOME).

Fatkeqësisht, ky është një opsion që shumë pak shpërndarje e mbështesin.

Ditën tjetër, kujtova një alternativë që disa lexues e kishin përmendur shumë kohë më parë dhe që unë gjithmonë doja ta provoja. Unë bëra dhe u magjepsa. Soshtë kaq e thjeshtë sa e bën atë të bukur: merrni këmbëngulje duke instaluar sistemin në USB-në, sikur të ishte një hard drive.

paraqitje

Si shembull, unë do të përdor Crunchbang, një shpërndarje me bazë Debian që përdor Openbox dhe është shumë e lehtë. Unë e kam përdorur atë për të "ringjallur" një makinë me vetëm 512 MB RAM.

Shkarko: Faqja zyrtare e Crunchbang (distro e shkëlqyeshme)

Possibleshtë e mundur të instaloni Crunchbang në një disk 2 GB, por unë rekomandoj që të përdorni të paktën 4 GB ose 8 GB në rast se dëshironi të instaloni aplikacione shtesë.

Këtu është një shpjegim hap pas hapi në mënyrë që askush të mos humbasë ...

hap 1

Për të filluar ka disa mundësi: nisni nga një CD / USB i Drejtpërdrejtë ose nga një makinë virtuale. E gjitha varet nga burimet që keni. Rekomandimi im: përdorni një LiveCD.

Për më shumë informacion mbi çfarë është LiveCD, si ta krijoni dhe si ta bëni sistemin të niset nga CD, ne krijuam një udhëzim të gjerë për t'ju ndihmuar.

Pasi LiveCD të startojë, zgjidhni "Instalues ​​Grafik".

hap 2

Zgjidhni gjuhën e gjuhës.

hap 3

Zgjidhni vendndodhjen tuaj.

hap 4

Zgjidhni paraqitjen tuaj të tastierës.

hap 5

Zgjidhni emrin e hostit. Ai që vjen si parazgjedhje do të jetë i mirë për 99,9% të njerëzve.

hap 6

Zgjidhni emrin tuaj të përdoruesit.

hap 7

Ju lutemi shkruani emrin tuaj. Shtë e njëjta që do të përdoret nga programet e postës elektronike, etj.

hap 8

Zgjidhni fjalëkalimin. Ky është fjalëkalimi i administratorit që do të përdoret si fjalëkalim në mënyrë që sudo të mund të përfundojë detyrat administrative.

hap 9

Zgjidhni zonën tuaj të orës.

Hapi 10 (nga këtu gjërat bëhen më të vështira)

Tani ne jemi gati të ndajmë USB-në tonë. Zgjidhni opsionin Manual.

hap 11

Gjeni USB-në tuaj dhe zgjidhni atë.

Supershtë jashtëzakonisht e rëndësishme të mbani mend shkronjat dhe numrin që shfaqen në kllapa. Në shumicën e rasteve do të jetë "sdb1" por mund të jetë ndryshe.

Klikoni në vazhdim.

hap 12

Ndryshoni opsionin "Përdor si:" në ext3 ose ext4, vendosni pikën e montimit në / (rrënjë) dhe sigurohuni që "flamuri i nisjes" të jetë vendosur.

hap 13

Zgjidhni opsionin Finish partitioning dhe shkruani ndryshimet në disk. Ky është shansi juaj i fundit për të verifikuar që të dhënat e futura janë të sakta dhe se nuk po modifikoni një disk tjetër.

hap 14

Do të shfaqet një paralajmërim që thotë se keni harruar të krijoni një ndarje swap (SWAP). Unë thjesht zgjodha opsionin "jo". Një ndarje swap vetëm merr hapësirë ​​të vlefshme në disk dhe vë në rrezik jetën e USB-së. Nga ana tjetër, është e mundur që e bën sistemin më të ngadaltë (duke marrë parasysh karakteristikat e llojit të instalimit që po bëjmë).

hap 15

Zgjidhni "Po" për të finalizuar ndarjen.

hap 16

Ndarja do të bëhet dhe instalimi i sistemit do të fillojë. Kjo është koha ideale për të pasur një aperitiv. 😀

hap 17

Kjo është SHUMY e rëndësishme: zgjidhni "MOS instaloni Grub në MBR të kompjuterit tim".

hap 18

Tani ju duhet ta bëni me dije Grub vendndodhjen e USB-së tuaj. Në përgjithësi, kjo është zakonisht / dev / sdb1, por mund të jetë diçka tjetër. Duhet ta zëvendësoni sdb1 me shkronjat dhe numrin që keni shkruar në hapin 11.

hap 19

Hiqni / hiqni LiveCD ose LiveUSB. Rindizni kompjuterin dhe konfiguroni përparësinë e nisjes për USB në BIOS.

hap 20

Shijoni Linux-in tuaj të vazhdueshëm. 😀

Kjo është ajo që duket Crunchbang im me Iceweasel (dhe 2 faqe të hapura) dhe mtPaint të hapura. Mezi harxhon 300 MB. Sistemi ngarkohet me 80 MB RAM, afërsisht. Një luks.

Rekomandime përfundimtare

Çaktivizo memorjen e përkohshme të shfletuesit të internetit. Në Firefox / Iceweasel kjo është shumë e lehtë. Hapa faqen about: config dhe kërkova opsionin network.http.use-cache. Për ta çaktivizuar, klikoni dy herë mbi të. Duhet të jetë false.

Lehtësoni shfletimin e internetit në makina me pak burime. Para së gjithash, është thelbësore të aktivizoni opsionin plugins.click_to_play në konfigurimin about: të Firefox. Kjo do të çaktivizojë Flash-in si parazgjedhje, përveç nëse klikoni në artikull.

Një konfigurim i dytë i rekomanduar është të ndryshoni Agjentin e Përdoruesit për t'i bërë faqet (Gmail, Google, etj.) Të besojnë se po përdorim një tabletë. Siç e dini të gjithë, disa faqe në internet kanë versionet e tyre "të lehta" për shikim më të mirë në tableta ose pajisje të lëvizshme. Ne mund ta përdorim këtë mundësi në avantazhin tonë ndryshimin e Agjentit të Përdoruesit me dorë ose duke përdorur një nga shumë Zgjerime që ekzistojnë për Firefox.

Montoni ndarjet gjatë fillimit. Megjithëse nuk është thelbësore, pasi që pothuajse të gjitha shpërndarjet Linux zbulojnë ndarjet dhe i lejojnë ato të montohen në kohën e përdorimit, ju mund të dëshironi që ato të montohen kur sistemi të çizet (ndoshta për të vendosur shkurtore në skedarin tuaj ose ndonjë arsye tjetër). Në atë rast, ju duhet të modifikoni skedarin fstab.

Duke supozuar rastin tipik të dëshirës për të montuar ndarje NTFS, hapa skedarin e konfigurimit / etc / fstab:

sudo nano / etc / fstab

Dhe shtoni një rresht të ngjashëm me sa vijon:

UUID = EA7CB00F7CAFD49B / parazgjedhja e mediave / fitimit të ntfs 0 0

Zëvendësimi i UUID me atë të ndarjes tuaj (për të zbuluar, ekzekutimi i sudo blkid), / media / win me rrugën ku dëshironi të montohet ndarja (mos harroni të krijoni së pari dosjen e nevojshme duke përdorur komandën mkdir). Pjesa tjetër është zakonisht mirë për një konfigurim tradicional. Në rast se keni nevojë të ndryshoni privilegjet e hyrjes në ndarje, mundeni.

më shumë informacion në lidhje me fstab Unë rekomandoj të lexoni një artikull të vjetër të postuar në blog.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

72 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose GDF dijo

  Do ta provoj vetë me Linux Mint Debian Edition.

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Përkundrazi José! Për atë jemi.
  Unë jam i kënaqur që ka punuar për ju. Ne testojmë udhëzuesin para se ta botojmë. 🙂
  Nje perqafim! Paul.

  Më 13 maj 2013 20:58 pasdite, Disqus shkroi:

  1.    njeri i cmendur dijo

   Si mund të vendosja një çelës në usb të drejtpërdrejtë ku kam linux në mënyrë që të mos përdoret ose të futet, ai më kërkon një fjalëkalim kur e nis dhe ata nuk mund ta eksplorojnë atë, nuk e di nëse e shpjegoj

   1.    le të përdorim linux dijo

    Nëse ndiqni hapat në këtë artikull, ai do t'ju kërkojë një fjalëkalim kur të filloni sistemin, ashtu si çdo distro Linux. 🙂
    përqafohem! Paul.

 3.   Jose Gilberto dijo

  Unë jam gjysmë tifoz i instalimeve USB. Unë gjithmonë përdor Unetbootin ose të ngjashme. Dhe kurrë nuk ishte instaluar në mënyrën e shpjeguar këtu. Kështu që ndoqa këshillën që shkarkova Crunchbang 11-20130119 Waldorf, e dogji në një DVD dhe pastaj e instalova në një makinë stilolaps 16 GB. Unë kisha shtypur udhëzimet, për të më drejtuar. Mirë, deri në hapin 10 ku gjërat vërtet bëhen të ashpra. Ata kanë ndryshuar shumë, nuk shfaqen në formë teksti. Më duhej të praktikoja 2 herë derisa ta gjeta përsëri. Epo, mbarova dhe u befasova këndshëm nga SHKRIMI P PR INSTALIM POST. Unë azhurnoj gjithçka në vetë paketat e CrunchBang dhe me Debian Wheezy. Unë azhurnoj gjithçka. Sipas Iceweasel më të fundit 20. Nën Java dhe të gjithë paketën e zyrave falas. Gjithsej 3 GB përditësime. Unë kisha 13 GB të lirë në makinë me stilolaps, ajo me të vërtetë fluturon dhe një distro shumë të mirë. Me një shpenzim prej vetëm 56 Mb ram.
  Unë vij nga Linux Mint dhe më duket se tani e adoptoj këtë që ka edhe një bazë DEBIAN. Faleminderit shumë për një tuto kaq të mirë, që pavarësisht se kishte ndryshuar pak, funksionoi plotësisht.

 4.   yashirasu dijo

  Unë mendoj se është e mundur edhe me një USB HD

 5.   Gaius baltar dijo

  Në një hard disk të lidhur nga usb është një instalim normal dhe aktual

 6.   Saul Uribe dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm, kështu që unë udhëtoj vetëm me USB dhe mund të boot në ndonjë kompjuter, apo jo?

 7.   Le të përdorim Linux dijo

  Po kështu

 8.   AlbertoAru dijo

  Përshëndetje, kontribut shumë i mirë, faleminderit, por unë kam gjuhën dhe tastierën në anglisht, si mund ta ndryshoj atë?

 9.   RubenGnu dijo

  Nja dy vjet më parë unë instalova Linux Mint në një stilolaps 8 GB në këtë mënyrë.
  I patëmetë.

 10.   Gaius baltar dijo

  Crunchbag bazohet në Debian, dhe izot e Debian janë shumë, shumë të ndjeshëm. A e keni verifikuar shumën e kontrollit md5 të iso-së së shkarkuar?

  Nëse ju ngarkon në modalitetin Live, filloni instaluesin grafik dhe provoni. Nëse nuk instalohet kështu, kontrolloni md5 të ISO-së së shkarkuar. Nëse është në rregull, provoni të përdorni përsëri unetbootin me flash drive të formatuar për të parë nëse unetbootin dështoi herën e parë.

 11.   Sudaca Renegau dijo

  Unë kam probleme në instalimin grafik:

  Pasi të instalohet në memorje me UNetbootin, dhe duke ndjekur hapat e instalimit grafik / gjuhës / tastierës, pas zbulimit të tastierës, në hapin «Ngarko skedarin e parakonfigurimit të debconf» ... shfaqet një gabim: «kishte një dështim gjatë marrjes së skedar i parakonfigurimit »Dhe nuk mund ta vazhdoj instalimin.

  Nëse në vend që të përpiqem ta instaloj, e filloj në modalitetin e drejtpërdrejtë, funksionon pa probleme

  🙁

 12.   Gaius baltar dijo

  Madhe Qartë dhe i plotë

 13.   Sudaca Renegau dijo

  Unë tashmë po shkarkoj Crunchbang. Do ta instaloj në memorje 8gb Kingston. Shpresoj se do të funksionojë për mua në Asus eee Netbook. Faleminderit

 14.   Steve dijo

  Gabim fatal i rëndë! Në hapin e fundit. Por metoda e përshkruar këtu është përdorur për të instaluar Bodhi 2.3.0-i386 dhe ka qenë një sukses! Unë zë vetëm 2.7Gb tashmë të instaluar me gjithçka të nevojshme për një përdorues normal. Unë e rekomandoj atë. Përshëndetje dhe faleminderit të gjithëve.

  1.    Jose dijo

   Jam me ty Esteve. Unë e kam provuar atë me CrunchBang Waldorf në një pendrive 8 GB: kur niset nga pendrive, GRUB del dhe nuk ka asnjë mënyrë për të vazhduar me #! ...

   1.    le të përdorim linux dijo

    Mund të jeni pak më specifik? Çfarë gabimi shihni? Cilat opsione shfaqen në grub?
    Gëzuar! Paul.

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Madhe! Po kështu, unë rekomandoj që të mos përdorni swap në këto raste.
  Gëzuar! Paul.

 16.   pcero dijo

  Unë e kam bërë atë për një kohë të gjatë për një netbook që kam pa një disk të fortë. E imja është shumë më e thjeshtë; Unë instaloj shpërndarjen (kam provuar Ubuntu, Debian dhe Fedora) nga një USB me një version të drejtpërdrejtë në një tjetër që interpretohet si një disk i fortë. Unë kam përdorur USB 2 GB me Debian, 4 GB me Fedora dhe Ubuntus i ri kërkon 8 GB USB, të paktën. Për më tepër, unë kam përdorur gjithashtu SLAX për të njëjtin qëllim. Në fakt, unë zakonisht kam disa shtrirje të gatshme në rast se kam nevojë për to.

 17.   Le të përdorim Linux dijo

  Pikërisht për këtë bëhet fjalë artikulli! 🙂
  Megjithëse, me këtë rast, ne rekomandojmë përdorimin e Crunchbang.
  Perqafim i madh! Paul.

 18.   Helena_ryuu dijo

  Isshtë një ide e shkëlqyeshme, por nuk e di nëse është e zbatueshme në planin afatgjatë, kjo është për shkak të ciklit të leximit / shkrimit, më duket se mund të shkurtojë shumë jetën e pendrive

 19.   Le të përdorim Linux dijo

  Mund të jetë, por sa kushton një pendrive sot?
  Gjithashtu, sa mund ta zvogëloni afatin e ruajtjes? Edhe kështu, ato do të zgjasin me vite dhe do t'i kenë shërbyer qëllimit të tyre.

  Gëzuar! Paul

 20.   Gaius baltar dijo

  Por çfarë gabimi të jep? 😉

 21.   Steve dijo

  Më ndodh njësoj si 'Ai djersit .. Në një stilolaps 8 GB në të cilin unë përfshij swap dhe / ai më hedh të njëjtin gabim fatal grub, është hapi i fundit. Mund të jetë një defekt. Gjithsej se instaloj më mirë bishtat në stilolapsin tim. Unë sqaroj se u përpoqa në mënyra të ndryshme dhe rishikova md5. Shpresojmë që dikush mund ta bëjë këtë. Të fala.

 22.   Gaius baltar dijo

  Tutori është i Pablo-s, jo i imi. 😉

  A keni provuar të instaloni grub në USB MBR? / dev / sdg, pa numër ... Gjithsesi GRUB është i redaktueshëm sapo të instalohet, në ditën time bëra disa mësime për të krijuar një USB me disa distros, unë mund të riluaj shënimet dhe të përpiqem të kujtoj diçka ...

  Cili është ai gabim fatal? Grub mungon? Ndonjëherë këshillohet të fikni kompjuterin pasi të keni krijuar pendrive, të mos e rifilloni drejtpërdrejt ... ka shumë faktorë. 😉

 23.   Sudaca Renegau dijo

  Faleminderit për interesimin tuaj për problemin tim

  Md5 ishte mirë. Kështu që u përpoqa ta instaloj nga PC desktop. Flash drive-i im ku do ta instaloja quhej sdg1 (jo si zakonisht sdb1) Gjithçka dukej se shkonte mirë, por vështirësia e parë ishte se nuk mund të parandaloja instalimin e memorjes SWAP.

  Vazhdova, nuk e instalova GRUB në kompjuter, siç e tregon ti dhe kur emëron njësinë për të instaluar GRUB që vendosa

  / deb / sdg1 (siç ishte emëruar në njohjen e diskut).

  Gjithsej se ... gabim fatal.

  Unë mendoj se do të kem makinën time këmbëngulëse me Puppy linux, e cila gjithashtu lejon ruajtjen e cilësimeve dhe të dhënave në të njëjtën makinë USB

 24.   Jose GDF dijo

  Për tjetrën e bëj me Crunchbang, dhe kështu hapat që do të ndiqni do të jenë saktësisht të njëjtat dhe do të kem (gjoja) më pak ose aspak problem.

  Unë kam qenë shumë "cool" duke provuar me Linux Mint (Debian Edition). Nga rruga, shpërndarje shumë e mirë.

  Thashë më lart, do të provoj përsëri kur të gjej kohë dhe të fitoj. Faleminderit

 25.   Jose GDF dijo

  Epo, tashmë e kam bërë, por kam pasur një sërë problemesh që më kanë bërë të heq dorë, kryesisht ngadalësia e pendrive që kam në dispozicion për këto gjëra.

  Në fund vendosa të instaloj Linux Mint Debian Edition në diskun e ngurtë të laptopit. Në gjysmë ore apo më shumë, e kam funksionalizuar. M'u deshën disa orë për të instaluar pendrive, dhe pasi kisha probleme me instalimin, unë tashmë e lashë atë të funksionojë.

  Problemi kryesor me stilolapsin është ngadalësia, por jo ai që më shtyri, por më ndihmoi, sepse nuk kam katër orë për të provuar çdo herë. Problemi kryesor është në fillimin. Nëse zgjidh që nuk instaloj GRUB, stilolapsi nuk fillon. Nëse e kontrolloj dhe zgjedh që GRUB të çizmet në diskun lokal, ndoshta do të funksiononte në kompjuterin ku e instalova, por sigurisht që nuk do të funksiononte në kompjuterët e tjerë. Dhe nëse kontrolloj që GRUB është i instaluar në stilolaps vetë, rezulton se nëse nuk e kam të lidhur diskun, kompjuteri nuk do të boot (gjë që nga rruga, i pashë dhe doja që ata të vendosnin gjithçka brenda vendi i saj përsëri: p).

  Më vonë do të provoj përsëri, e mbaj lidhjen dhe do ta rilexoj dhe shoh se si ta bëj, dhe me një njësi tjetër më të shpejtë.

  Përshëndetje dhe faleminderit

 26.   Miguel Angel dijo

  Gjithçka është bërë pa problemin më të vogël, këshillohet që skenari i post instalimit të ekzekutohet herët dhe me rezervë të energjisë nëse ndërpritet rryma elektrike.

  Faleminderit shumë për këtë postim, vërtet ia vlen ari.

 27.   piero dijo

  Faleminderit pablo! Më erdhi nga dhjetë, e shuaj diskun e ngurtë të fletores, kështu që e provova nëpër dy pendë, për momentin po punon xhevahir.

 28.   Canales dijo

  Faleminderit shumë për tutorialin, nuk ju shpëton asnjë detaj
  megjithëse do të doja të dija pse zgjodhët ext3 më shumë ext4?
  Shëndet!

 29.   Carlos dijo

  Përshëndetje, unë mendoj se nuk duhet të jetë i lëvizshëm, sepse gjatë instalimit gjithçka është konfiguruar për pajisjen ku po instalohet.

 30.   Sergio Mares dijo

  Tuto e shkëlqyeshme, dhe distro shumë e mirë, nuk e kisha provuar më parë por e doja shumë, për kompjuterat që ngadalësohen edhe me windows xp!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Po kështu

 31.   JuanK dijo

  Së pari, CrunchBang (i njohur edhe si #!) Fantasticshtë fantastik, madje 'harkëtarët' thonë që nëse do të duhej të përdornin Debian do ta bënin por duke përdorur CrunchBang
  Faleminderit shumë për tutorialin, grafikisht shumë i mirë për ne të sapoardhurit, faleminderit. Por unë nuk pata fat, në teori unë kam të drejtë të hap 17-18, kur unë do të duhet të zgjedhin të mos instaluar GRUB. Duket se nuk do të jetë e mundur të kemi një "ngarkues boot", nuk do të jetë e mundur të instaloni një GRUB, i cili verifikon një problem të mundshëm arkitektonik, ishte ajo që kuptova gjysma. Kam provuar LILO, një alternativë ndaj GRUB, sepse mund të kthehem në një pikë të mëparshme të instalimit, por as, nuk e kuptoj shumë mirë atë detaj ose kam bërë diçka të gabuar më parë. Pyetja është teorikisht që duhet të jetë në gjendje të instalojë #! në ndonjë USB apo HD të jashtëm ?? Me fjalë të tjera, a ia vlen të provohet përsëri me ndonjë masë tjetër paraprake që nuk e di? Unë duhet të sqaroj se pllaka ime amë pavarësisht se është 2006 lejon boot nga USB në një menu boot (unë kam përdorur tashmë #! Në liveUSB por pa këmbëngulje dhe CrunchBang fillon normalisht nga ajo menu boot dhe unë e kam përdorur atë në modalitetin liveUSB me të gjitha tiparet e tij)

  [Shënim margjinal:
  Duke kërkuar alternativa për këtë situatë fatkeqe, gjeta krijuesin e shkëlqyeshëm LinuxLive USB (LiLi), të cilin CrunchBang 11 më ofron me këmbëngulje për sa kohë që isos i #! Waldorf 20120806 ose Waldorf 20120924 por ju nuk mund të merrni një izo të tillë të mëparshme as në faqen zyrtare të internetit, as në Distrowatch ose diku tjetër, ose nuk e di se ku t'i gjeni.
  LiLi tejkalon shumë UNetbootin me spërkatjen e tmerrshme që fillon dhe një 0.8 GB ISO e instalon atë në 2.24 GB, ndërsa LiLi (ose Instaluesi Universal USB) respekton vetëm 0.8 GB të iso]

  Faleminderit paraprakisht për ndihmën

 32.   Bryant dijo

  Përshëndetje, tutorial i shkëlqyeshëm, por unë kam një pyetje, ju nuk treguat diçka si si të konfiguroni hapësirën që të përdoret për këmbëngulje, apo është konfiguruar nga vetja? ju lutem më shkruani në emailin tim nëse mundeni

  një përshëndetje

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Shikoni, kjo në fakt është një alternativë ndaj "këmbënguljes" tradicionale. Këtu ajo që bëjmë është të instalojmë një distro në një pendrive (sikur të ishte një hard drive). Në atë kuptim, hapësira për t'u përdorur varet nga mënyra se si e keni ndarë pendrive.
   Nje perqafim! Paul.

 33.   buko dijo

  Përshëndetje! Shumë i mirë postimi !. Kisha menduar për një ide si kjo për një kohë të gjatë, me synimin për të marrë usb me vete në vend të laptopit (hp 530). Më kushtoi marrja e instalimit, sepse mbeti e varur kur formatonte ext4 në usb tdk 8Gb, gjë që unë e zgjidha duke formatuar usb dhe këtë hap të zënies 'bosh' nga 16k në 4k. Do të kishte ndonjë skedar ose format të çuditshëm. Tani shkruaj nga ky sistem në usb. Më duhet të them se siç pritej, nganjëherë ngec pak (pavarësisht se ka një konsum mjaft të ulët ram dhe CPU), por në varësi të punës që është bërë. Greatshtë shumë mirë për atë që doja (të punoja në 'ekipin tim' pa pasur nevojë të mbaj makinerinë time)

  Shkruaj të pyes; Unë jam përpjekur ta filloj në kompjuterin e motrës sime (sony vaio) duke shpresuar se do të funksionojë, por nuk fillon dhe bën diçka të çuditshme. Kohët e fundit kam lexuar në komentet e ndonjë postimi / blogu tjetër se është normale që nuk funksionon në një makinë tjetër, sepse 'instalimi është bërë' për një në veçanti. Por unë gjithashtu lexova në një rast tjetër që nëse vendosni një hard disk me linux të instaluar në një makinë tjetër, ajo funksionon si duhet pothuajse gjithmonë. A mund të më tregojë dikush diçka për këtë kontradiktë? Dhe meqë ra fjala, tani që jam mësuar të mësoj se si funksionon e gjithë kjo, a dini ndonjë lidhje për të mësuar se si funksionon Linux me pajisje?
  Ndodh që kam pak frikë nga mundësia e 'djegies' së kompjuterit sepse e bën atë të funksionojë sikur të kishte pajisje të tjera.
  Na vjen keq për gjatësinë e komentit dhe faleminderit shumë për punën që është bërë këtu!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Shikoni, unë kam qenë në gjendje të përdor të njëjtën pendrive në makina të ndryshme pa probleme. Duhet të funksionojë. Tani, siç ndodh gjithmonë, ndonjëherë një distro e veçantë nuk do të boot ose ka probleme me një makinë të veçantë. Ndoshta kjo është ajo që është e gabuar me ju.
   Unë këmbëngul, mendoj se duhet të funksionojë mirë në çdo makinë.
   Kur bëhet fjalë për "djegien" e pajisjeve, mos u shqetësoni. Ju nuk do të digjni asgjë. Ekziston vetëm një gjë që duhet të dini: kur ekzekutoni Linux nga një pendrive padyshim që jeta e dobishme e asaj pendrive do të jetë më e vogël, për shkak të numrit të madh të akseseve në të cilat do të ekspozohet (sikur të ishte një disk i fortë). Kjo nuk ka asnjë lidhje me Linux, por siç thashë, me faktin që ju po përdorni pendrive si një hard disk (aty ku është i ruajtur sistemi juaj operativ).
   Nje perqafim! Paul.

   1.    buko dijo

    Funnyshtë qesharake, sot e provova në një kompjuter portativ të ri dhe nuk shkoi përtej imazhit fillestar "vaio, shtyp F2 për konfigurim". Sidoqoftë, në timen fillon mirë. Unë do të vazhdoj të luaj për të parë.
    Faleminderit për përgjigjen e shpejtë!

 34.   Starchaser dijo

  pershendetje, me fal qe jam akoma nje perdorues i winbug por une krijova usb-un tim te gjalle me kali linux por dua ta bej te qendrueshme ta barte kudo por pa demtuar dritaret 8 te pc-se sime sepse nuk eshte e imja, do te doja për të ditur nëse do të jetë e mundur me kali linux pa dëmtuar problemin. Faleminderit.

 35.   Eduardo dijo

  Përshëndetje të gjithëve, po shkruaj nga një Mint 17 i instaluar në një pendrive sikur të ishte një disk i ngurtë, unë doja të ndaj me ju disa gjëra që kam mësuar në lidhje me distros të ndryshme, edhe pse nuk e përdor Linux çdo ditë, unë ndjek atë evolucioni për më shumë se një dekadë dhe unë kam provuar qindra distro që akoma i mbaj në CD dhe DVD. Së pari: Teorikisht, nëse instaloni një distro në një pendrive sikur të ishte një hard disk, ai duhet të funksionojë në çdo kompjuter, për sa kohë që nuk ka ndonjë problem të njohur me harduerin ose atë, në disa distro, në instalim procesi na pyet nëse duam të heqim mbështetjen e papërdorur të harduerit, domethënë të heqim shoferët e papërdorur të harduerit në kompjuterin që po përdorni për të instaluar (unë e kam parë këtë shumë në distro të bazuar në Red Hat). E dyta: The Grub ... mirë unë nuk jam ekspert por përvoja më tregon se nëse nuk ka bootloader është shumë e vështirë të nisësh nga stilolapsi, veçanërisht unë gjithmonë e instaloj atë në MBR të stilolapsit ku po instaloj dhe Unë kurrë nuk kam pasur probleme, unë e kam bërë atë me Linux Mint dhe me Mandriva dhe Mageia në këtë mënyrë pa ndonjë shqetësim. E treta: Nëse ata formatojnë në Ext ata do të kenë një sistem që nuk do të lejojë që skedarët e tyre të shihen nga Windows, nëse e bëjnë në Fat ose Fat32 ata do të jenë në gjendje të heqin ose shtojnë skedarë nga çdo kompjuter që e lidh atë, jini të kujdesshëm për shkak se Windows shkruan me leje Root ose Administrator dhe kur ata fillojnë sistemin e instaluar në Pen, ka të ngjarë që ata nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në skedarët e kopjuar me lejet e përdoruesit, kjo nuk është e vështirë për t'u zgjidhur, tashmë i ka ndodhur mua duke kaluar skedarë përmes rrjetit nga Windows në Linux ... Më në fund mendoj më së shumti importantshtë e rëndësishme të jesh shumë i kujdesshëm me Grub sepse ata mund të largohen nga kompjuteri pa qenë në gjendje të ngarkojnë sistemin pa pendrive në vend, jo të gjithë distros ose versionet e Grub dhe konfigurimet e tyre janë të njëjta, kështu që nëse ju pëlqen të luani me Linux si unë, përpiquni ta bëni atë në një ekip që mund të humbasë pak kohë për ta vënë përsëri në veprim ose që nuk është shumë i interesuar për të duke e lënë atë jashtë shërbimit për disa ditë ... Unë ju jap një ide për të mos rrezikuar këto rreziqe Ata që përdorin kompjuterë desktop do të hapin kabinetin e tyre dhe do të heqin tërë ngurtësinë e tyre dhe pastaj do të eksperimentojnë në heshtje.

  1.    Shkëmb dijo

   Faleminderit shumë për ndarjen e përvojave tuaja. Një përshëndetje.

 36.   Eduardo dijo

  Sapo të instaloj këtë shpërndarje linux në pajisjen time të ruajtjes në masë (USB), sistemi do të niset sikur të ishte instaluar apo duhet ta filloj nga menuja e nisjes si sistem i drejtpërdrejtë "Live"?

 37.   Daniel dijo

  Përshëndetje, postim shumë i mirë .. Kam një dyshim nëse është e mundur të ekzekutohet liveCD por të ruhen konfigurimet e përdoruesve dhe të tjerët në pendrive. Meqenëse unë kam problemin e instalimit të gjithçkaje në pendrive, i gjithë sistemi është shumë i ngadaltë, qoftë fat32 apo ext4 .. Përshëndetje

 38.   ivan dijo

  në rastin tim unë dua të instaloj OS elementar siç do të doja. Kam instaluar distro të tjera me programe si instaluesi universal, por nuk funksionon për mua.

 39.   Daniel dijo

  Unë me të vërtetë e vlerësoj postimin tuaj pasi më lejoi të lexoj përvoja për diçka që më kishte shkuar në mendje të bëja, por kjo më trembi. Kjo është aq interesante dhe aq e dobishme sa që sigurisht nëse një zhvillues krijon një shpërndarje Linux me një tipar kaq origjinal dhe të dobishëm si instalimi i tij i lehtë dhe i vazhdueshëm në një USB, do të bëhej shumë i popullarizuar.

  1.    elav dijo

   Në fakt Unetbootin e ka atë mundësi, të cilën unë e kam provuar vetëm në shpërndarjet e bazuara në Ubuntu.

 40.   Jemel davalillo dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm vëlla. Funksionon perfekt

 41.   John Michael dijo

  Ju keni zgjidhur djegien e DVD-ve, ndarjen e diskut të ngurtë ose krijimin e një menuje Dual Boot.
  "LiveUSB nga VirtualBox Unë thjesht duhej të hiqja formatin FAT32 dhe të vendosja NFTS në të", por gjithsesi më ndihmoi shumë.
  Faleminderit përshëndetje nga Meksika, Durango, Dgo.

 42.   diego dijo

  Diçka më e lehtë: përdorni krijuesin YUMI, zgjidhni lubuntu, pastaj në rrugën e kërkimit të iso zgjidhni çdo distro dhe na lejon të përdorim këmbënguljen. Fat të mirë dhe Faleminderit.

 43.   adrian parodi dijo

  Pershendetje Mirembrema. Unë jam duke u përpjekur për të instaluar crunchbag në një makinë stilolaps 8 GB. Më jep një gabim në hapin 16, kur dua të ndaj stilolapsin dhe të shkoj të instaloj. Ajo që më thotë është kjo: 'Kishte një dështim në krijimin e sistemit të skedarëve. Krijimi i sistemit të skedarëve ext4 në ndarjen # 1 të SCSI7 (0,0,0) (sdb) dështoi. »

  Unë kam provuar krijimin e ndarjes me ext3 dhe ext4 extXNUMX, por gjithsesi më jep një gabim në të dy mënyrat. Cfare mund te bej?? Faleminderit shume!

 44.   Juan Manuel dijo

  Kam instaluar Linux Mint 17.1 nga USB i krijuar me Unetbootin; Nuk ka probleme të mëdha, por pas instalimit, nëse heq USB-në dhe konfiguroj që të niset nga HD nuk ngrihet, ekrani mbetet i zi pa asnjë mesazh, çfarë duhet të bëj?

  1.    le të përdorim linux dijo

   E vërteta është se nuk di çfarë të të them ...
   Veryshtë shumë e çuditshme se çfarë ju ndodh ... A mund të ndodhë që ju nuk e keni zgjedhur ndarjen mirë për të instaluar sistemin (dhe në vend që të zgjidhni pendrive, a keni zgjedhur hard disk?
   Perqafo! Paul.

   1.    Jahia dijo

    Në të vërtetë, ajo që unë dëshiroja ishte ta instaloja në HD, gjithashtu shihet se unë nxora memorien USB në momentin e duhur, sepse ajo u nis nga HD pa probleme dhe funksionon mirë, faleminderit. Po kështu, për të instaluar nenexhik në një makinë tjetër nga USB, unë nuk e shoh qartë se si (më tepër kur) duhet të hiqet memoria USB, nuk e kërkon atë gjatë instalimit, ose nuk ma tregoi të paktën, si do të ishte? Unë u bëra shumë i vjetëruar (linux im i fundit ishte Slackware 8)

 45.   Daniel dijo

  Shkëlqyeshëm !!
  E testova me Xubuntu 14.04 dhe funksionon shumë mirë.
  Ju faleminderit.

 46.   Walter dijo

  Tutoriali është shumë i qartë ... faleminderit shumë! Sot e provoj !!!

 47.   Laurencio dijo

  Pershendetje Shumë interesante.
  Unë jam gati për të provuar atë. Doja të pyesja diçka më parë: në lidhje me rekomandimin që Eduardo bëri në 11, 14 qershor në lidhje me lehtësinë e shkëputjes së atyre të ngurtë për të shmangur shqetësimet eventuale që makineria nuk do të fillojë nëse stilolapsi nuk është i lidhur, a do të ishte e mundur të shkëputeni të ngurtën nga BIOS derisa të bëhet instalimi për çdo rast dhe pastaj t'i riaktivizoni ato? (Unë kam një fletore dhe nuk di si ta shkëput fizikisht hard diskun) A ka ndonjë rrezik ky operacion me BIOS?
  Përshëndetje dhe thanks.

 48.   Juan Luis dijo

  Përshëndetje; Ata mund të bëjnë një tutorial në të cilin dy sisteme operative linux janë instaluar në të njëjtën pendrive usb edhe pse pendrive është e ndarë dhe se ka një grub për të qenë në gjendje të ketë qasje në secilin nga dy sistemet operative linux dhe që pendrive është formatuar në ext4 ose FAT32 për kanë këmbëngulje
  😀
  mendoni se do të ishte mirë !!
  passhkrimi: Nuk e di nëse ky koment duhet të shkojë në këtë post ose në një seksion rendi
  Faleminderit per vemendjen. 🙂

 49.   Laurencio dijo

  Pershendetje Unë e kam provuar dhe nuk e kuptoj pse pas zgjedhjes së tastierës përpiqet të montojë njësinë e cd rom. Padyshim që nuk mund ta gjesh sepse netbook-u im nuk ka cd rom.
  E njëjta gjë më ndodh me crunchbang, musix, slitaz. Nga atje nuk mund të vazhdoni më instalimin
  Çfarë mund të jetë?
  Unë pyes përsëri se si të mos vidhos boot boot hard drive.
  Përshëndetje.
  Laurencio

 50.   Viktor Martinez dijo

  Ide e mirë, unë isha duke kërkuar dhe e dija që linux ishte në gjendje të bënte diçka të tillë me lehtësi. Pra, thjesht duhet ta vini në praktikë, unë do ta provoj me Xubuntu, e cila është një distro e lehtë që unë vërtet e vlerësoj shumë.

  Unë do të instaloja Tails, sepse duke qenë një distro jo i instalueshëm, e ka atë mundësi si parazgjedhje.

  Por unë preferoj Xubuntu një mijë herë. Do ta provoj sepse po mendoja të përgatisja një usb në rast se një ditë do të mbaroja internet ose energji elektrike dhe kam ndërmend të përdor një kompjuter publik dhe nuk kam pse të kufizohem më në kufizime kohore, për shembull kufiri kohor për përdorim në bibliotekë, siç është shënuar për sistemin operativ problemi ka mbaruar, derisa t'ju shohin një mijë orë aty brenda dhe t'ju tërheqin vëmendjen xD.

  Gjithsesi, ka shumë më tepër përdorime.

  falemnderit

 51.   Jose dijo

  Përshëndetje, mësues i shkëlqyeshëm, por kam një problem.

  Në instalimin në usb nuk më dha ndonjë gabim, por kur filloj kompjuterin në mënyrë që të fillojë në usb, thotë që mungon operatoni dhe fillon dritaret, ju mund të më ndihmoni. Faleminderit

 52.   Jotan3 dijo

  një pyetje ... me këtë tutorial sistemi do të montohet në pendrive dhe mund ta boot atë sikur të ishte një disk i fortë në të cilin mund të shkarkoj skedarë dhe të tjerë? dhe së dyti: cilat distrosë rekomandohen të nisen në këtë mënyrë në një pendrive 128 gb?

 53.   mikpritës dijo

  Mirë kam ardhur duke kërkuar të njëjtën gjë për të instaluar një USB OS për ta filluar atë në çdo kompjuter. Unë kam një pendrive 16 GB që mund të ndahet për të pasur një ndarje për OS dhe një tjetër për skedarët dhe ta përdorë atë si një pendrive normale.

 54.   fillimi666 dijo

  Kujdes. Vetëm për kompjuterin në të cilin është instaluar. Dhe është se ne nuk mund ta harrojmë çështjen e shoferëve. Mund të funksionojë ose jo në disa. Alternativat ?. Sigurisht, është linux: Qenush dhe të ngjashme (nuk ka shumë, por ato fillojnë në (pothuajse) çdo kompjuter. Dhe sigurisht ju mund të kurseni gjithçka që bëni. Një tjetër alternativë? Epo, çdo distro e drejtpërdrejtë + gjithçka në internet. Opsione për të gjithë.

 55.   anonim dijo

  Unë e kam lexuar me vëmendje të madhe postimin tënd dhe e kam parë të këndshme si dhe të shkruar mirë. Mos dështoni të kujdeseni për këtë faqe është e mirë.
  të fala

 56.   Eduardo dijo

  Sa e mirë. Vite më parë po kërkoja këtë opsion, por fatkeqësisht përfundova duke instaluar Ubuntu grub në laptop ku doja ta bëja. Për të mos bërë të njëjtin gabim, pyes veten nëse procesi është identik me Ubuntu 16.04. Unë nuk jam shumë i aftë në linux dhe do të vlerësoj çdo detaj që më tregoni. Dua ta bëj në një USB 16 GB. Faleminderit!

 57.   parket laminat zaragoza dijo

  Shtë një gjetje për të gjetur dikë që e di me të vërtetë se për çfarë po flasin në Internet. Me siguri, ju dini si ta nxirrni në dritë një blog dhe ta bëni atë të rëndësishëm. Më shumë peña duhet ta lexojë këtë.

 58.   dritaret zaragoza dijo

  Mirëmbrëma! Unë do të doja të jepja një gisht të madh për informacionin e vlefshëm që kemi këtu në këtë blog. Do të kthehem t'ju lexoj shumë shpejt me këtë faqe në internet.

 59.   dritare alumini zaragoza dijo

  Shumë praktike! Kriteret dërrmuese. Mbajeni këtë kriter është një post i shkëlqyeshëm. Më duhet të lexoj më shumë blog si ky.

  të fala

 60.   ESA dijo

  dikush e di ndryshimin midis USB këmbëngulës dhe kësaj metode?
  E kuptoj që kjo metodë e trajton USB-në sikur të ishte ndonjë HD por cila metodë është më e mirë? dhe cila është më pak e dëmshme për USB-në?