Si të bëni një kopje rezervë të plotë të PC tuaj dhe ta ktheni atë në një live-cd

A e keni marrë ndonjëherë hard diskun tuaj për ta përdorur në një tjetër PC? Apo i keni humbur shfaqjet tuaja në makinerinë e një shoku? Epo harrojeni për të mbajtur një hard drive në çantën tuaj të shpinës. Sot do t'ju tregoj se si kthyer tu sistemi aktual në një live-usb/ cd e thjeshtë dhe në vetëm 4 hapa.

@pandacriss është një nga fituesit nga konkursi ynë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime!

hapat

1. - Së pari ne do të instalojmë të gjitha programet që na duhen në makinerinë tonë (ose në një makinë virtuale): paketat gjuhësore, kodet audio dhe video etj; Ne konfigurojmë desktopin, shkurtoret e tastierës, lëshuesit dhe gjithçka që mund të mendojmë; Ne çinstalojmë drejtuesit e pronarit (ose adicionet e vizitorëve) për të shmangur problemet dhe funksionojmë në makineri shumë të ndryshme
ne azhurnojmë

2. - Tani do të instalojmë RemasterSys. Ky mjet do të krijojë një cd të drejtpërdrejtë të sistemit tonë. Ka mjete të tjera të ngjashme, por kjo funksionon shumë mirë për mua.

Në Ubuntu është instaluar kështu:

Ne hapim terminalin si ROOT dhe ngjisim:

wget -O - http://www.remastersys.com/ubuntu/remastersys.gpg.key | shtoni çelësin apt -

Pastaj shtojmë një nga këto depo në listën e burimeve:

gedit /etc/apt/sources.list

Ne ngjisim në fund rreshtin që korrespondon me versionin tonë:

deb http://www.remastersys.com/ubuntu deb kryesor i kthjellët http://www.remastersys.com/ubuntu deb kryesor maverick http://www.remastersys.com/ubuntu debty natty deb http: //www.remastersys .com / ubuntu deb kryesore kryesore http://www.remastersys.com/ubuntu precize kryesore

Pastaj klasike ...

azhurnimi i azhurnimit && instalimi i rivendosjeve të instalimit apt-get

3. - Tjetra do të krijojmë një imazh .iso, livecd-në tonë.

rezervë sudo remastersys myCustomLinux.iso
Parametri rezervë gjithashtu do të kopjojë të gjithë përmbajtjen e shtëpisë, duke përfshirë cilësimet e programit, historikun e shfletimit, skedarët personalë, etj. Unë rekomandoj pastrimin e gjithë këtij informacioni nëse është e mundur pasi skedari që rezulton nuk mund të jetë më shumë se 4 GB. Nuk ka rëndësi nëse doni ta përdorni në një usb apo një dvd 9 GB. Shpjegimi për këtë problem gjendet këtu.

Edhe pse remastersys ngjesh shumë të dhëna, ju mund të mos jeni në gjendje ose të gatshëm të zbrazni koleksionin tuaj "të gjerë" të skedarëve. Në atë rast, përdorni parametrin dist:

remastersys dist myLinuxCustom.iso

Do të krijohet një lloj shpërndarje zyrtare, por me më shumë programe dhe pa cilësime ose të dhëna personale.

Kjo do të marrë pak kohë dhe do ta çmendë procesorin tuaj, shkoni për një xhiro. Kur të keni mbaruar do të shihni se ka krijuar një dosje përdoruesi që përmban, ndër të tjera, imazhin për t'u djegur:

4. - Pothuajse gati. Kjo ishte pjesa e vështirë, megjithëse (siç shihet në imazhin më lart) mund të përdoret edhe ndërfaqja grafike. Tani ju thjesht duhet të digjni "MyPersonalizedLinux.iso" në një DVD. Ju mund të përdorni brazier ose k3b.

LIVE-USB: nëse e keni krijuar tashmë një usb të drejtpërdrejtë, do të dini se çfarë të bëni tani. Po kështu, si një ndihmë mund të konsultoheni me artikullin si të krijoni një usb të drejtpërdrejtë duke përdorur Unetbootin.

5. - Së fundmi, unë ju rekomandoj që të instaloni disa mjete që mund t'ju shpëtojnë nga një emergjencë:

kryesorja: për të rimarrë skedarët e fshirë
kompleti i sigurt-fshirjes: për të shkatërruar skedarët që askush nuk duhet t'i shohë
disk-test: për të rikuperuar ndarjet e humbura (problemi klasik windowsero: tabela e ndarjeve është fshirë dhe të jep përshtypjen se "disku është formatuar").
clanav: antivirus për linux (për të fshirë viruset nga sistemet e tjera)
Gparted, macchanger, aircrack, nmap, tor ... dhe shumë të tjerë.

Shënim: komanda "# remasterys clean" pastron skedarët e kopjuar në "/ home / remasterys" gjatë krijimit të iso. Për atë arsye, rekomandohet që ta ekzekutoni para se të krijoni një izo të re ose të lironi hapësirën në disk.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zogu Ricardo dijo

  @ Le ta përdorim Linux Unë tashmë e gjeta atë

 2.   Sir Co $ t Granda dijo

  Dhe si ta bëj .iso të mos krijohet në shtëpi? meqenëse ajo që do të rezervohet nuk përshtatet në disk dhe unë dua që ajo të regjistrohet në një tjetër: / dhe unë vendos rrugën por asgjë, ajo vazhdon ta ruajë atë në / shtëpi / xxx

 3.   Miquel Mayol i Tur dijo

  Unë rekomandoj për LiveISO paketën Multisystem në Ubuntu dhe të marrë me një ndërfaqe grafike të shkëlqyeshme shumëgjuhëshe dhe MULTIBOOT - e njëjta pak a shumë, por me komanda të shpjeguara në prendrivelinux - në vend të Unetbootin, madje edhe YUMI nga MS WOS.

 4.   Emanuel dijo

  Por a është ky mjet ende i përdorshëm ??? Herën e fundit kur hyra në faqen e internetit të autorit, ajo komunikoi se do të ndërpriste zhvillimin e mjetit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Duket sikur keni të drejtë ... zhvilluesi kryesor u ngop ... kush e di se çfarë ka ndodhur ...
   Ky postim është 10 muajsh, kështu që mund të jetë i vjetëruar.
   Perqafo! Paul.