Tregjet dhe Cointop: 2 aplikacione GUI dhe CLI për të monitoruar monedhat e kriptuara

Tregjet dhe CoinTop: 2 aplikacione GUI dhe CLI për të monitoruar kriptovalutat

Tregjet dhe Cointop: 2 aplikacione GUI dhe CLI për të monitoruar monedhat e kriptuara

Sot, ne përsëri do të hyjmë në fushën e Bota DeFi. Dhe për këtë arsye, ne do të flasim për 2 projekte interesante dhe shumë të dobishme të aplikacione falas dhe të hapura.

2 aplikacione, një nga Desktop (GUI) dhe një nga Terminali (CLI) para Sistemet Operative të GNU / Linux krijuar për ata përdorues të pasionuar të Bota DeFi, konkretisht ato që dita ditës tregtar (tregtojne) i ndryshëm Monedhat kriptomonedhe për biznesin. Dhe këto quhen "Tregjet dhe Cointop".

Dash Core Wallet: Instalimi dhe përdorimi i Wallet Dash dhe më shumë!

Dash Core Wallet: Instalimi dhe përdorimi i Wallet Dash dhe më shumë!

Vlen të theksohet, veçanërisht për ata Linuxeros të interesuar ose të apasionuar pas Monedhat kriptomonedhe, i cili në rast se nuk keni vërejtur ose nuk dëshironi të rishikoni / ndani disa nga botimet tona të mëparshme në lidhje me Bota DeFi, ne do të lëmë disa lidhje të dobishme për ta më poshtë:

"Në këtë botim të tretë, dhe tani për botimin e fundit, në lidhje me Portofolet e Instalueshëm të Kriptopurimit në Sistemet Operuese falas dhe të hapura të bazuara në GNU / Linux, ne do të flasim kryesisht për "Portofolin Dash Core" Dhe pastaj, për disa të tjerë që janë relativisht të njohur dhe përdoret nga shumë.”Dash Core Wallet: Instalimi dhe përdorimi i Wallet Dash dhe më shumë!

Artikulli i lidhur:
Dash Core Wallet: Instalimi dhe përdorimi i Wallet Dash dhe më shumë!

"Në thelb, "Adamant" është një aplikacion i mesazheve të menjëhershme me burim të hapur i bazuar në teknologjinë blockchain, i cili nga ana tjetër, shërben si një portofol Crypto dhe një Sistem i Shkëmbimit të Kriptimit të Valutave (Exchange)."

Artikulli i lidhur:
Adamant: Aplikim falas i mesazheve anonime të decentralizuara dhe më shumë

"DeFi është një prirje teknologjike me burim të hapur që po ndodh rreth teknologjisë së fundit të bllokimit në botën financiare, dhe që po bëhet më e fortë çdo ditë për shkak të rritjes së kriptovalutave dhe nevojës për sisteme dixhitale të pagesave dhe transaksione financiare më të besueshme, më të shpejtë, të sigurta dhe private."

Artikulli i lidhur:
DeFi: Financa e Decentralizuar, Ekosistemi Financiar me Burim të Hapur

Tregjet dhe CoinTop: Cryptos nga Desktop dhe Terminal

Tregjet dhe Cointop: Crypto nga Desktop dhe Terminal

Çfarë është Tregjet?

Sipas faqen zyrtare të internetit të aplikimit, është:

"Një aplikacion që punon si gjurmues për aksionet, monedhat dhe kriptovalutat."

karakteristika të

Prandaj, ai në thelb ka karakteristikat dhe funksionalitetet e mëposhtme, të cilat do të lejonin çdokënd të shikonte me lehtësi të dhënat e nevojshme financiare, për të mbajtur krah për krah tregun dhe për të mos humbur kurrë një mundësi investimi:

 • Krijoni dhe gjurmoni me lehtësi një portofol personal të artikujve financiarë (aksione, mallra dhe indekse), aktive (monedha) dhe aktive kripto (kriptovaluta) për t'u parë.
 • Përputhshmëria me smartphone-et Linux (Librem5, PinePhone)
 • Hapni çdo simbol në Yahoo Finance për të marrë më shumë detaje.
 • Rregulloni frekuencën e azhurnimit të artikujve të lidhur me portofolin e krijuar.
 • Një mënyrë e errët për të favorizuar vizualizimin e përmbajtjes.

Shkarkimi, instalimi, përdorimi dhe pamja e ekranit

Tregjet është një aplikacion i projektit RRETHI GNOME, prandaj, fillimisht është në dispozicion në Formati ".AppImage". Pra, mënyra e tij e Shkarkimi dhe instalimi do të ishte me komandën e mëposhtme:

«flatpak install flathub com.bitstower.Markets»

Pas kësaj, mund të ekzekutohet lehtësisht përmes Menyja e aplikacioneve dhe konfiguroni sendet për tu treguar / hequr, përmes saj të thjeshtë dhe të drejtpërdrejtë menuja e sipërme.

Tregjet: Pamja e ekranit 1

Tregjet: Pamja e ekranit 2

Për më shumë informacion në Tregjet ju mund të vizitoni tuajin faqe në internet në GitHub.

Çfarë është Cointop?

Sipas faqe zyrtare në GitHub të aplikimit, është:

"Një aplikacion i shpejtë dhe i lehtë ndërfaqe ndërvepruese përdoruesi (CLI) për gjurmimin e kriptovalutave"

karakteristika të

Prandaj, në thelb ka karakteristikat dhe funksionalitetet e mëposhtme, të cilat lehtësojnë monitorimin e tregut të kriptove plotësisht në internet në një terminal:

 • Ajo ofron ndjekje dhe monitorim të përshtatshëm të statistikave të kriptovalutave në kohë reale.
 • Ka një ndërfaqe miqësore të inspiruar nga htop së bashku me çelësat e shkurtesave të frymëzuara nga vim.

Shkarkimi, instalimi, përdorimi dhe pamja e ekranit

Duke pasur parasysh, "Cointop" Në parim është një skenar, kur shkarkohet dhe zbërthehet, thjesht duhet ta ekzekutoni atë nga dosja (rruga) ku ndodhet me komandën e mëposhtme:

«./cointop»

Pas kësaj, ju mund të shihni tuajin Punon ndërfaqja CLI pa asnjë problem.

Coinpot: Pamja e ekranit 1

Për më shumë informacion në "Cointop" ju mund të vizitoni tuajin faqen zyrtare të internetit, më konkretisht e tij seksioni i dokumentacionit.

Shënim: Në studimin tim të rastit, që nga momenti im Sistemit operativ përdoret, është MilagrOS (Respin bazuar në MX Linux) e fundit version i qëndrueshëm 1.6.5 Ai nuk u ekzekutua për shkak të problemeve të Biblioteka GLIBC_2.32. Kur u ekzekutua, ai hodhi gabimin vijues të treguar më poshtë, ndërsa i tiji versioni i mëparshëm 1.5.4 u zhvillua pa problem.

«./cointop: /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6: version `GLIBC_2.32' not found (required by ./cointop)»

Së fundmi, për ata që përdorin Mjedisi i desktopit GNOME, applet i quajtur Çmimi i monedhës, mund të jetë një tjetër alternativë e shkëlqyeshme për të monitoroni tregun e kriptove.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Markets y Cointop», 2 interesante dhe shumë të dobishme Zbatime desktopi (GUI) dhe terminali (CLI) krijuar për ata përdorues të pasionuar të Bota DeFi, konkretisht ato që dita ditës tregtar (tregtojne) i ndryshëm Monedhat kriptomonedhe nga biznesi; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y JedIT, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.