Blogu DesdeLinux largohet nga Hostgator dhe shkon te GnuTransfer

Rreth një javë më parë ne i komentuam ata që po testonim një VPS të GnuTransfer. Epo, siç e keni vërejtur, përmirësimi është i jashtëzakonshëm, pasi që u zhvendosëm në VPS, shfletimi i blogut është padyshim më i shpejtë se më parë, përveç faktit se i mallkuar gabim i bezdisshëm: «Gabim 500 Server i Brendshëm".

Në një postim tjetër Unë ju thashë për të gjitha detajet që kemi pasur gjatë këtyre dy viteve me pritjet (Hostgator i fundit), pasi gjithmonë mund të lexoni për ndonjë arsye që kemi pasur probleme, por jo më shumë. Shumë kompani ose site me reputacion zgjedhin të blejnë një Server të Dedikuar për një performancë optimale.

Aktualisht me një plan VPS (serveri virtual) xen-04096 en GnuTransfer ne i marrim si të mirëqena bazat për rritje të pandërprerë, baza të forta mbi të cilat mund të ndërtojmë një komunitet edhe më të madh, më shumë shërbime, më shumë cilësi

Të dhëna të reja të serverit:

Serveri është i përbërë nga 2 CPU, 3 GB RAM dhe 80 GB HDD në Raid10. Mund të menaxhohet përmes një paneli të quajtur Kontrolli VPS.

Për ata që nuk e dinë, kur blini një VPS përmes panelit të tij të administrimit të përgjithshëm mund të specifikoni se cilën distro dëshironi të instaloni, djemtë në GnuTransfer ofrojnë disa: Fedora, Debian, CentOS, Ubuntu, openSUSE dhe Slackware; në VPS tonë ne instalojmë Debian (Wheezy, 64bits).

Ata gjithashtu ofrojnë mundësi të tjera që të paktën nuk i kisha parë kurrë, për shembull lejojnë të zgjedhin llojin e ndarjes që do të përdorin (ext3, ext4 ose raiserfs), të paktën unë kurrë nuk kam parë që kjo mund të specifikohet me ofruesit e tjerë, si dhe (dhe kjo është shumë më interesante), ato lejojnë ndarjen e HDD. Për shembull, ne mund të ndajmë HDD në /… / home… / var… etj, ashtu si të ishte kompjuteri ynë.

Pasi të instalohej serveri, na duhej vetëm të instalonim një shërbim pritjeje dhe të provonim se sa mirë funksiononte blogu, për këtë preferojmë të përdorim Nginx dhe jo Apache sepse edhe pse ky i fundit është një lider në treg, Nginx bën mrekulli për ne dhe mbi të gjitha harxhon shumë më pak harduer. Ne gjithashtu instalojmë MySQL, PHP dhe APC për të optimizuar përpunimin e PHP, e gjithë kjo padyshim që kërkon disa konfigurime për të optimizuar të gjitha shërbimet, në mënyrë që të mos harxhojmë burime hardware

Mbështetje Teknike GnuTransfer:

Ata janë djem që flasin spanjisht, dmth. mbështetje teknike në spanjisht . Pra, nëse dikush nga ju nuk është një njohës i shkëlqyeshëm i anglishtes, kjo nuk do të ketë rëndësi, nuk do të keni nevojë për ndihmë nga Google Translator për të marrë ndihmë si me ofruesit e tjerë
Mënyrat për të kërkuar ndihmë teknike Ka disa, megjithatë deri më tani nuk kam pasur probleme me asgjë absolutisht në VPS kështu që akoma nuk i shoh të dobishme kanalet për mbështetje teknike LOL!

Kush janë ata?:

GnuTransfer është një kompani me sa kuptoj Argjentinën, e djemve që i përkasin komunitetit tonë global GNU / Linux (emri i tij e tregon atë, GNU Transferimi).

Serverat e saj janë të vendosura në një Qendra e të dhënave në Atlanta, SHBA, ku siguria është padyshim jashtëzakonisht serioze, ashtu si edhe stabiliteti. Armiku më i madh i një qendre të dhënash është furnizimi me energji elektrike, pasi që ata janë konsumatorë të lartë të energjisë elektrike dhe në minimumin e incidentit ose dështimit me të, mijëra servera dhe miliona site mund të shkojnë jashtë linje, kështu që ata kanë një ide se sa serioze duke qenë kjo qendër e të dhënave, furnizohet me energji elektrike nga të njëjtat nënstacione që ushqejnë Bankën Federale të Rezervave.

Deri më tani kam pasur kontakt vetëm me Javier, trajtim i shkëlqyeshëm që ai më ka bërë, nëse do të mundja, do ta ftoja në disa birra dhe do t'i blija një tortë
Validshtë e vlefshme të sqarohet se djemtë në GnuTransfer janë administratorë sistemi ose serveri me profesion. Për ata që nuk e kuptojnë për çfarë bëhet fjalë, ata prej nesh që janë të përkushtuar në menaxhimin e serverave ndiejnë një dashuri të veçantë për secilin prej tyre, secili server i instaluar dhe konfiguruar nga ne që jemi të përkushtuar ndaj tij përfaqëson diçka të rëndësishme për ne, kështu që mbingarkesa dhe përkeqësimi i performancës së disa serverave GnuTransfer nuk është një opsion për ta, ata nuk mendojnë kështu.

Çmimet:

Në internet mund të gjeni ofrues të VPS dhe Hosting me çmime që duken si dhurata, më pak se 1 dollarë në muaj për një pritje ... 5 dollarë në muaj për një VPS, të pabesueshëm dhe madje perfekt, apo jo?

Qëllimi është që ata furnizues me çmime absurde të lira janë të një cilësie të tmerrshme, mendoni për një moment: me çmime kaq të lira dhe duke ngarkuar kaq pak, çfarë cilësie pajisje mund të blini në të vërtetë? Kjo është arsyeja pse ata ofrues që pothuajse na japin një VPS ose Hosting janë larg një engjëlli, zgjedhja më e keqe që mund të bëjmë.

As nuk mund të harxhojmë para, pasi nuk është diçka që rritet natyrshëm në pemë. Për shembull, një VPS në Hostgator me 3 GB RAM dhe 165 GB HDD ka një çmim vjetor prej 1760 $, ndërsa në GnuTransfer një VPS me 6 GB RAM (dyfishi i mëparshëm) dhe 160 GB HDD kushton 1400 $ në vit. Diferenca prej më shumë se 300 $, edhe pse kjo në GnuTransfer ka dyfish RAM. Ajo që dua të them është se paratë nuk mund të harxhohen apo harxhohen kot.

Në GnuTransfer çmimet që ata nuk janë më të lira në botë, do të ketë ofrues që u ofrojnë atyre më shumë pajisje për më pak para, por, pikërisht sipër ju thashë pak për këtë, është e rëndësishme të keni gjithmonë një ekuilibri midis cilësisë dhe çmimit.

Duke përmbledhur:

 1. Me GnuTransfer do të kemi blogun në një server vetanak, ne nuk do të përdorim një SharedHosting kështu që performanca do të jetë më e mirë.
 2. e tyre çmimet nuk janë të ekzagjeruara larg tij, një VPS me 2 GB RAM dhe 40 GB HDD kushton 300 $ në vit, në krahasim me ofruesit e tjerë që në të vërtetë nuk vërej një çmim të lartë.
 3. Ata kanë një mbështetje teknike në spanjisht, gjë që do t'i bënte gjërat shumë më të lehta për njerëzit që nuk flasin anglisht.
 4. GnuTransfer nuk është një kompani ambicioze e ngjashme me Microsoft ose Apple, ata janë djem që ndajmë dashurinë tonë për Linux dhe Software-in e Lirë në përgjithësi, në fakt siç thashë më parë, ata kanë lëshuar një alternativë ndaj CPanel të programuar nga vetë ata duke përdorur mjete 100% falas
 5. Pra ... pasi ta dini këtë, pse të mos i provoni dhe të punësoni një VPS ose Hosting me ta?
 6. Në DesdeLinux ne vendosëm t'i besonim trafikut dhe performancës së blogut në një VPS të tyre dhe, deri më tani po bëjmë shumë mirë

Gjithsesi miq, mendoj se në këtë artikull shpjegoj në detaje arsyen e kalimit nga Hostgator në GnuTransfer, Çdo dyshim ose pyetje, ide, ankesë ose sugjerim na tregoni, ne jemi këtu për të na ndihmuar ^ - ^

ndaj-miqve-komunitetit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

68 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jal9000 dijo

  Kur flisni për 300 dollarë në vit, çfarë monedhe keni për qëllim?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   300 USD.

   1.    jal9000 dijo

    Pra po, faleminderit

 2.   xykyz dijo

  E vërteta është se ndryshimi i shpejtësisë është brutal, para se të ishte i paevitueshëm. Urime për ndryshimin

  1.    le të përdorim linux dijo

   Dhe që ne bëjmë më shumë se 26 mijë vizita në ditë ... e vërteta është që unë e njoh bankën shumë mirë! 🙂

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Dhe RAM-i i VPS ende nuk i kalon 390 MB të konsumuar ... kulmi më i lartë ka qenë 382 MB, por normalisht mbetet nën 370 MB ... çdo ditë performanca më befason më shumë

    Eja! … Tri brohoritje për atë sysadmin të shkëlqyeshëm nga FromLinux, KZKG ^ Gaara… HAHAHAHA!

   2.    Fernando dijo

    26 mijë vizita në ditë? !!! do të më bëjë përshtypje. Transferimi i Gnu është më i lirë se një pritje nga vendi im dhe ky blog gjithashtu ngarkohet shpejt. Faqja ime do të ketë maksimumi 5000 mijë vizita në ditë kështu që duhet të bëjë mirë në transferimin e Gnu. Unë kam vendosur! Transferoni Gnu opsionin më të mirë

    1.    le të përdorim linux dijo

     Përshëndetje Fer! E vërteta është se artikulli është tashmë i vjetër. Sot ne jemi rreth 45-50 mijë vizita në ditë.

   3.    Fernando dijo

    Wau ju përgëzoj! Dhe a janë akoma me Xen VPS 4GB?

 3.   Tel dijo

  Më bën përshtypje që nuk keni kaluar në MariaDB. Nga kurioziteti, mund të na thoni pse e mbani MySQL? Thatshtë se unë kam një Oracle të keqe

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Preferova të vazhdoj me MySQL tani për tani. Problemi është se ka shumë, shumë ndryshime që janë duke u zhvilluar:

   - Përfundoni detajet e temës.
   - Thirrje për redaktorë.
   - Klasifikoni disa dhjetra postime në një kategori tjetër.
   - Instaloni, konfiguroni dhe optimizoni VPS-në e re për blogun.
   - Kryeni një monitorim të vazhdueshëm të VPS për të parë performancën e tij.
   - Instaloni, konfiguroni dhe optimizoni një tjetër VPS.
   - Transferoni Forumin, Ngjit, IRC, MailServer, FTP dhe më shumë shërbime në atë VPS të ri.

   Uff, ka shumë gjëra për t'u kujdesur (dhe pasi që këto 4 të fundit janë krejtësisht të miat), unë preferova të vazhdoj me MySQL sepse atëherë migrimi në MariaDB do të ishte një detyrë tjetër, konfigurimi, monitorimi i funksionimit të tij ... në këtë moment unë tashmë keni shumë punë në StandBy

   Dhe po, unë gjithsesi nuk jam adhurues i Oracle

   1.    kondur05 dijo

    Njeri i moshuar, siç mund të thuash që unë jam injorant për këtë temë, ti më flet për këtë dhe ajo që mund të të them është cheetah yt tarzan el, hehe. Seriozisht, dhe kur duhet të paguani përsëri për shërbimin?

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Thjesht kemi paguar për serverat, do të duhet të paguajmë përsëri brenda 12 muajve (siç kemi paguar për një vit të plotë).

     Dhe mos u shqetësoni, ne të gjithë jemi injorantë për diçka

  2.    erunamoJAZZ dijo

   Gjithashtu kërcimi në MariaDB do të duhet të bëhet herët a vonë.

   fat të mirë për gjithçka që duhet të bësh ^^

   PS: Oracle është e mirë, kur keni para për të shpenzuar

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Po, natyrisht, unë jam i vetëdijshëm që do të duhet të kalojmë në MariaDB më shpejt sesa më vonë, vetëm se në këtë moment është pothuajse e pamundur për mua.

 4.   Hyuuga_Neji dijo

  Dikush është shumë i lumtur për ndryshimin e Hosting. Unë xD

  Ndryshimi është me të vërtetë i dukshëm, veçanërisht për ata prej nesh që nuk kemi një lidhje aq shpejt sa është rasti i ne Kubanëve që vizitojmë Blog-un. Urime për idenë e kalimit në GNU / Transfer

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hahaha po, e vërteta është se përmirësimi është i dukshëm, unë tani mund të lundroj në sit të qetë, para se të ishte pothuajse e pamundur.

   E dini ... gjithmonë kërkoni të përmirësoni

  2.    le të përdorim linux dijo

   Po, ndryshimi i shpejtësisë është i jashtëzakonshëm ...

 5.   Kevin Mashke dijo

  Hello!

  Ndryshim i madh që keni bërë. Navigimi me të vërtetë është përmirësuar shumë.

  Pyetja ime tani është nëse do të ishte e mundur për ju që të botoni një postim në të cilin ju specifikoni pak konfigurimet / optimizimet që keni aplikuar / përdorur për të arritur shpejtësinë aktuale të internetit, sepse nuk mund të ketë qenë vetëm hardueri, apo nëse?

  Përshëndetje !!

  PS, vazhdo kështu, unë e dua blogun, dhe artikujt janë shumë interesantë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit per komentin tuaj
   Nëse nuk shqetësoheni, unë do të vendos disa postime në të cilat do të shpjegoj se si kam konfiguruar serverin dhe shërbimet e tij në mënyrë që navigimi të jetë më i lehtë, Nginx ... cache, etj 🙂

   Megjithëse sqaroj, hardueri aktual tashmë bën pjesën më të madhe, unë me gjithçka që optimizova atë që bëra ishte që ta bëja navigimin edhe më të shpejtë sesa do të ishte tashmë, përveç që blog-u harxhon shumë më pak RAM

   Faleminderit përsëri për komentin tuaj, përshëndetje

   1.    Carlos_Xfce dijo

    Gaara, të lutem: mos harro të bësh ato sende për të cilat flet. Do të doja shumë të mësoja se si të konfiguroja një Linux VPS për të instaluar WordPress. Faleminderit dhe urime për përmirësimet në blog.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Do të përpiqem t’i vendos pak nga pak, kam akoma shumë punë për të bërë dhe postime të tjera për të shkruar.

 6.   kalbet87 dijo

  Ndryshim i shkëlqyeshëm, unë tashmë isha mërzitur nga gabimi 500 herë pas here, por tani ... ndryshim i madh. Më vjen mirë që shoh që <"DL po rritet për mirë. Urime !!!!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Unë mendoj se elav erdhi shumë afër të na vriste të gjithëve për gabimin 500 ... haha! Për fat të mirë ne sapo takuam djemtë nga transferimi i GNU.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Dhe unë doja ta vrisja atë, kështu që ndrysho-ndrysho temën e blogut hahahaha. Asgjë serioze më, gabimi i mallkuar 500 që na preku të gjithëve, sa herë që largohesha do të tërbohesha

    1.    Manuali i Burimit dijo

     Lagjet e dreqit më çmendën, në fakt kjo ishte arsyeja pse kishte një periudhë kur unë pothuajse mungoja, vetëm duke menduar për vonesat më dha një përtaci të jashtëzakonshme.

 7.   ê dijo

  ok

 8.   Ekuandekuera dijo

  Cili është kapaciteti i CPU-së së VPS-së? Ato nuk tregojnë në faqen e internetit të Gnutransfer. Këtu ju thoni se ka 2 CPU. Për shembull, unë jam në një Porongator Niveli 3 me një kufi prej 1ghz të CPU-së dhe 768 Mb RAM, zvarritet ... dhe del 40 dollarë në muaj.
  Një pyetje tjetër. Po paneli? A i ngjan pleskut ose cpanelit?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Këtu është rezultati i një lscpu:

   Architecture: x86_64
   CPU op-mode(s): 32-bit, 64-bit
   Byte Order: Little Endian
   CPU(s): 2
   On-line CPU(s) list: 0,1
   Thread(s) per core: 1
   Core(s) per socket: 1
   Socket(s): 2
   NUMA node(s): 1
   Vendor ID: AuthenticAMD
   CPU family: 16
   Model: 4
   Stepping: 2
   CPU MHz: 2311.900
   BogoMIPS: 4623.80
   Hypervisor vendor: Xen
   Virtualization type: para
   L1d cache: 64K
   L1i cache: 64K
   L2 cache: 512K
   L3 cache: 6144K
   NUMA node0 CPU(s): 0,1

   Përgjigju pyetjes tënde jo? 😉

   1.    Ekuandekuera dijo

    Barbar. Ka shumë ndryshime. Dhe si për panelin për sa i përket opsioneve dhe gjërave?

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ah, kam harruar, në lidhje me Panelin e tyre të Hostimit, Google për GNUPanel, do të gjeni shumë faqe që flasin për atë panel. Nëse do të duhej t'ju tregoja se cila më duket, do të thosha CPanel.

   Me fjalë të tjera, si përfundim (dhe për të shmangur keqkuptimet), kur blini një VPS me to, të paktën në tonën GNUPanel nuk erdhi i instaluar si parazgjedhje (por mund të instalohet). Me fjalë të tjera, është çështje e instalimit në VPS dhe voila, gjithashtu mund të kërkoni ndihmë / mbështetje nga ata që në fund të fundit, ata janë ata që na shesin serverin dhe gjithashtu për fat të mirë ata janë ata që zhvillojnë GNUPanel

   http://es.wikipedia.org/wiki/GNUPanel

   1.    Ekuandekuera dijo

    Faleminderit! XD

   2.    John Paul Silva dijo

    Urime!
    Unë i kam lexuar ato për një kohë të gjatë dhe ndryshimi vlerësohet shumë.
    Një pyetje e vetme: pse nuk e zgjodhën zpanelcp?
    Unë kam një nga ato vps të lira (i qetë, vetëm për testim) dhe po funksionon shumë mirë për mua!
    Nëse doni ta provoni, unë mund t'ju ndihmoj
    Përshëndetje!

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Djemtë në GnuTransfer na ndihmuan në mënyra të ndryshme, sjellja e tyre ndaj nesh ishte asgjë e shkëlqyer. Përveç kësaj, ata janë anëtarë të të njëjtit komunitet hispanik që flasin Linux

     Unë nuk jam duke thënë se një ofrues është më i mirë se një tjetër, unë thjesht po them që shërbimi GnuTransfer bën mrekulli për ne dhe vëmendja e tyre është e mrekullueshme.

     Pershendetje

     1.    John Paul Silva dijo

      Vlerësuar,
      Zpanelcp është një panel jo ofrues !!
      E them këtë sepse po fiton forcë për të qenë konkurrenca e lirë për cpanel.
      Unë ju rekomandoj që ta shikoni, të paktën të informoheni për opsionet e panelit për t'u instaluar.
      Përshëndetje!

     2.    eliotime3000 dijo

      zVPS është shërbimi i bërë nga krijuesit e zPanel. Isshtë nga Mbretëria e Bashkuar, prandaj nuk mendoj se mund t'i rezistoni provës (sigurisht nëse keni një mënyrë për të paguar sprovuar).

 9.   Cronos dijo

  Urime, kjo padyshim që do të shkojë shumë larg.

 10.   brunokaski dijo

  nga Linux Rock!

  Punë të mbarë djema! prisni për këtë postim për ditë

  Unë kam një projekt për të realizuar dhe po shoh teknologji efikase si nginx kundrejt apache.

  Kam në plan të ndërtoj një server në shtëpi (i3 3220, 2 GB RAM, 120 GB SSD) të paktën për të filluar ...

  Symfony, Node.js (për njoftime), mongoDB me teknologji gridFs dhe disa gjëra që po i lustroj, por falë këtij postimi, mund të jem i sigurt se me harduerin që kam, të paktën do të jem në gjendje të trajtoj një pak trafik, haha

  Faleminderit ekipit nga linux / usemoslinux!

  Përshëndetje!

  1.    Ekuandekuera dijo

   Dhe gjerësia e bandës?

   1.    brunokaski dijo

    Edhe ai artikull i vogël do të shihet .. hahaha, unë kam vetëm ngarkim Fibertel 3MB (shkarkim) 1 MB ...

 11.   xhemin-samuel dijo

  pse nuk e përdorin python për back-en në vend të php ??

  1.    brunokaski dijo

   Për të njëjtën arsye që ju nuk përdorni javascript në vend të python.

   (me fal per komentin e pavend)

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Meqenëse atëherë do të duhet të riprogramojmë pothuajse të gjithë platformën e faqes, ne do të ndërprisnim përdorimin e WordPress për të përdorur një tjetër (Mezaninne, ose programimin e diçkaje me Django), aktualisht nuk po mendojmë të braktisim WordPress

 12.   gato dijo

  Epo, urime

 13.   Jezus Delgado dijo

  Shumë i mirë postimi. Kohët e fundit po ju lexoj. Përshëndetje nga Venezuela.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit që na lexove

 14.   elhui2 dijo

  Hehehe duhet të vendosë titullin, Postimi i Sponsorizuar, dhe ka rreth 3 shënime me këtë temë.

  Kam punësuar një vps me DigitalOcean.com për 5 dollarë amerikanë në muaj, më shkoi mirë edhe pse mendoj se ishte sepse nuk kisha shumë vizita (mesatarja ime ditore ishte 50 xD), por konfigurimi i një vps me vetëm imazhin e OS është i vështirë .

  HostGator.com E tmerrshme.
  iPage.com E tmerrshme.
  hospendando.com E tmerrshme.

  Për mua, që vetëm blog si një hobi dhe në mënyrë të parregullt, duket shumë e shtrenjtë për të paguar më shumë se 5 dollarë në muaj, më shumë domain dhe të tjerët.

  Përshëndetje.

  Unë do të rishikoj planet e tyre të pritjes, shumica e kompanive që janë të përkushtuara për të siguruar mbajtjen në internet janë hajdutë (ka përjashtime)

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nuk është një post i sponsorizuar, por ju jeni të lirë të mendoni se çfarë dëshironi

   Tani kemi më shumë se 26.000 vizita në ditë ... po po, siç e keni lexuar, njëzet e gjashtë mijë vizita çdo ditë, gjetja e një host që e mbështet këtë është fjalë për fjalë e pamundur, dhe ne gjithashtu duhet të jemi të kujdesshëm me cilin VPS dhe / ose ofruesi që blejmë, joproduktive është gjithmonë një faktor për t'u marrë parasysh.

   Në rastin tuaj unë ju kuptoj në mënyrë të përsosur, nuk do t'ju këshilloja të blini një VPS nëse shkruani vetëm si një hobi ose diçka e tillë, do të ishte humbja e parave tuaja ...

   Përshëndetje dhe faleminderit që na lexove

   1.    elhui2 dijo

    Shihni unë imagjinoj, gjithashtu marrja e një kopje rezervë nga serveri duhet të jetë një dhimbje koke ...

    Ju duhet të bëni një shënim me këtë temë, unë do të doja të di mendimin e ekspertëve në lidhje me këtë temë
    Çfarë të kërkoni në një host?
    Çfarë shërbimesh të përdorni?
    Si të optimizoni uebin dhe serverin.

    Përshëndetje.

 15.   helena_ryuu dijo

  shume urime kolege! Dhe ajo që më tërhoqi vëmendjen ishte se ata janë njerëz të përfshirë në botën e GNU / Linux, është thjesht shumë mirë! Dhe një gjë që më bëri kurioz ishte ajo që Filo kërkoi për MySQL, unë do të ndiqja një kurs në MySQL, por unë në të vërtetë do të përdorja mariaDB në projektet e mia të ardhshme në kolegj (kur unë luaj) dhe po pyesja nëse ishte e njëjta gjë, nuk ka ndryshime përtej gjërave të vogla, apo jo? sepse në çështjet e rrjeteve, serverave dhe bazave të të dhënave unë jam një gur hahaha, veçanërisht në bazat e të dhënave, unë kurrë nuk kam arritur të bëj një punë në klasat e shkollës sime, gjithmonë u kërkoja miqve të mi t'i bënin ato XD

  1.    brunokaski dijo

   Ka, edhe pse duken të vogla, ndryshime të mëdha krahasuar me MySql .. Sidomos për 2 motorët e tij të rinj për të zëvendësuar InnoDB dhe MylSAM.

   Disa ditë më parë ata publikuan një artikull në lidhje me të:
   https://blog.desdelinux.net/de-mysql-a-maria-db-guia-rapida-de-migracion-para-debian/

   1.    helena_ryuu dijo

    Faleminderit shume! Unë mendoj se do të ndjek atë kurs xD, dhe ju jeni vërtet të lumtur KZKG ^ Gaara hahaha ky është qëndrimi! ; D

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj
   Poshtë tyre ata vendosën lidhjen që do të të linte, atje ata më mirë shpjegojnë se si të kalojnë në MariaDB.

   Deri më tani ka qenë një lehtësim të kesh GnuTransfer, zero crashes, zero kohë offline për arsye të panjohura, të gjitha një mrekulli

 16.   auroszx dijo

  Ju përgëzoj për ndryshimin e pritjes, vërtet ia vlejti 🙂 Do të marr parasysh GNUTransferin në rast se një ditë do të më duhet.

 17.   John dijo

  Dyshimi, pyetja, ideja, ankesa ose sugjerimi është: Pse në tokë ata më fshijnë nga faqja e dheut? çdo herë që unë sugjeroj shërbimin e https://www.digitalocean.com/, Po, me sa duket ka një kosto më të ulët dhe me më shumë pajisje (jo si mashtruesit e përmendur më lart), unë jam përdorues i tyre, në çdo rast, ilustroni për mua se cili është ndryshimi gravital, cila është karakteristika që e bën atë të shenjtë grail çfarë bën. të dy predikojnë me zë të lartë.

  1.    i gjallë dijo

   Kush ju ka zhdukur nga faqja e dheut Juan? Ju na ofruat një sugjerim, ne e vlerësuam atë dhe vendosëm të qëndrojmë me GNUTransfer. Cilat janë ndryshimet? Mendoj se postimi flet shumë se pse kemi zgjedhur këtë ofrues dhe jo një tjetër. Dhe unë mund t'ju them se KZKG ^ Gaara nuk arriti dot kur fliste për këta njerëz dhe vëmendjen që ata na kishin dhënë.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   E njëjta pyetje ... kush ju ka fshirë?
   Dallimi midis DigitalOcean dhe GnuTransfer për mendimin tim është i thjeshtë: GnuTransfer na ka kushtuar vëmendje që DigitalOcean nuk e ka bërë, aq e thjeshtë.

   Unë nuk jam duke thënë se njëri është më i mirë se tjetri, unë jam thjesht duke thënë se në këtë kohë unë nuk jam duke ndryshuar GnuTransfer për ndonjë ofrues tjetër.

   1.    John dijo

    upps!, kontrolloni komentet e mëparshme dhe shpjegimin e Manuel de la Fuente, më falni dhe urime në blog.

 18.   rafagcg dijo

  Pas një pune detektive, 100% i sigurt se është kjo qendër e të dhënave. Marietta 55 në Atlanta, GA.
  dhe 70% të cilat janë makina të Tulix Systems, Inc.
  http://www.datacentermap.com/usa/georgia/atlanta/55-marietta_datacenters.html

  Por kjo nuk ka më shumë rëndësi pasi lidhja e Data Center është e njëjtë për të gjitha kompanitë që presin serverat e tyre atje.

  koha:
  19:30 në Spanjë
  12:30 në Meksikë
  13:30 në Kubë
  14:30 në Argjentinë
  12:30 Kolumbia

  Dhe pasi të jetë vendosur Qendra e të Dhënave, ne u japim kallam nga Spanja 2 kompanive në atë qendër të të dhënave që e lejojnë atë me rezultate identike, natyrisht.
  http://www.speedtest.net/my-result/2888950297
  http://www.speedtest.net/my-result/2888965381

  Unë kam shkuar për të parë Kubën dhe… nuk ka asgjë… shkretëtirë. Kështu që unë vendos për mjedisin:
  Santo Domingo: http://www.speedtest.net/my-result/2888990683
  Porti i Princit: http://www.speedtest.net/my-result/2888995708
  Georgetown: http://www.speedtest.net/my-result/2888999020
  Miami: http://www.speedtest.net/my-result/2889003210
  mexico: http://www.speedtest.net/my-result/2889012890
  Karakas: http://www.speedtest.net/my-result/2889015827
  Bogota: http://www.speedtest.net/my-result/2889019740
  Buenos Aires: http://www.speedtest.net/my-result/2889028847
  Santiago de Kili: http://www.speedtest.net/my-result/2889031504

  Epo dhe jam i sigurt që kam lënë shumë më tepër, por me këto të gjitha të bëra në të njëjtën kohë, dikush merr një ide të ndryshimeve të mëdha që ekzistojnë nga një faqe në tjetrën. Befasi me Kolumbinë, që ata kanë një kabëll sekret me SHBA? më mirë të mos futemi në telashe. Heh heh

  Me pak fjalë, Hosting i ri do të top!

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe në këto pjesë (Lima, Peru), është shpejtësia me të cilën lundroj (faleminderit, Malestar) >> http://www.speedtest.net/my-result/2889383625

   1.    rafagcg dijo

    joer, me fal. dhe pastaj ankohemi se këtu është e shtrenjtë dhe e ngadaltë. Sa ju kushton kjo lidhje? .
    Shikoni vlerat e mia me të njëjtin server: http://www.speedtest.net/my-result/2890325612

    Clearshtë e qartë se është e rëndësishme që ju ta optimizoni mirë faqen ...

 19.   eliotime3000 dijo

  Internetshtë 1mbps Internet, dhe e vërteta është 30 dollarë në muaj (80 thembra sipas monedhës vendase). Me këtë them gjithçka.

  1.    Xhoedram dijo

   Digitalocean Unë kam parë që ofron ngarkim ngarkimi prej 4 mb / s Unë nuk e kam parë, por shkarkoj nëse mund ta vërtetoj

 20.   SynFlag dijo

  Unë rekomandoj server4you.com

  Unë kam një server me 8 bërthama 16 GB RAM, 2tb disk në raid1, server fujitsu, 50Mb simetrik, mbështetje 24 × 7 me 68 USD në muaj. Ju që nuk keni nevojë për aq shumë makineri me një VPS ose një dedicaco më të vogël keni shumë dhe duket më lirë se gnutransfer.

  Që nga kjo, ne nuk kemi pasur probleme dhe ju mund të zgjidhni distro dhe ofruesin e kabllove që preferoni, domethënë daljen kurrizore.

 21.   Xhoedram dijo

  Do të doja të dija pse ata përdorën nginx, siç e kuptoj, paraqesin një defekt sigurie kur përpiqet të komunikojë me php, sepse përdor një program alternativ, e di që është më i lehtë se apache dhe madje mendoj se është më i shpejtë, Unë do të doja të di se si ata e optimizuar dhe punuar këtë

  Shpresoj të më përgjigjesh

  Falënderim