MX Linux: Lajmet më të fundit për muajin shkurt 2020

MX Linux: Lajmet më të fundit për muajin shkurt 2020

MX Linux: Lajmet më të fundit për muajin shkurt 2020

Duke përfituar, midis risive të tjera, tashmë të njohura dhe të përdorura Distro MX Linux, si lansimi i tij disa ditë më parë version 19.1, dhe varianti i saj "AHS", ne do të komentojmë për të tjerët që kanë ndodhur gjatë muajit shkurt 2020.

MXLinux, për ata që kanë më pak njohuri për të, është një Distro e GNU / Linux zhvilluar nga zhvillimi bashkëpunues midis komuniteteve ekzistuese të Distros "antiX" dhe ish "MEPIS". Duke rezultuar në një Distro moderne, e lehtë, e fuqishme dhe miqësore.

MX Linux: 19.1 AHS

Herët e fundit në blog, ku kemi biseduar për versioni aktual (19 - Duckling Ugly), ishte kur isha brenda faza beta dhe kur u lëshua zyrtarisht si version i qëndrueshëm. Për këtë arsye, ne rekomandojmë që të interesuarit të lexojnë këto botime të mëparshme për të thelluar pak më shumë në lidhje me të.

Megjithatë, vlen të përmendet nga versioni aktual (19 - Duckling Ugly) tjetri:

"MX Linux qëndron në mesin e shumë njerëzve, sepse këto Komunitete kanë kontribuar me mjetet dhe talentet e tyre më të mira për të krijuar un Shpërndarja GNU / Linux të lehta por të fuqishme, projektuar nën konceptin e ofrimit të një desktop elegant dhe efikas me një konfigurim të thjeshtë, qëndrueshmëri të lartë dhe performancë solide. Dhe e gjithë kjo në një madhësi të imazhit ISO mjaft e vogël për shkarkim, përdorim dhe vendosje të lehtë.". Postimi i mëparshëm: MX Linux 19: Versioni i ri i bazuar në DEBIAN 10 është lëshuar

MX Linux: Çfarë ka të re në versionin 19.1

Lajmet e fundit Shkurt-2020 për MX Linux 19 - Ugly Duckling

Kutia Virtual u azhurnua në versionin 6.1.2 - 5 / Shkurt

Ky azhurnim u shtua sepse dhe duke cituar fjalët e menaxherit të tij zyrtar të depozitës së paketave:

"… Ka pasur një numër rregullimesh dhe përmirësimesh të defekteve që nga versioni aktual, dhe versioni aktual nuk do të ndërtojë modulet e tij në versionin e ri 5.4 + bërthamat, kështu që ky azhurnim është i nevojshëm".

Duke bërë rekomandimin e zakonshëm ose "praktikën e mirë" të kryerjes së njëjtë, të gjitha Makineritë Virtuale (VM) "të ruajtura" ose "pauza" të Virtualbox duhet të qëndrojnë të fikura përpara se të aplikoni azhurnimin, ose përndryshe ekziston rreziku që Ata të mos funksionojnë pas azhurnimi

Ndryshimet në depot zyrtare - 10 / Shkurt

Ky azhurnim u implementua nën argumentin e:

"Arsyeja është të lejohet fleksibiliteti maksimal për të dy antiX dhe MX për të zhvilluar versione speciale të paketave pa shkelur njëri-tjetrin. Marrëdhënia midis antiX dhe MX nuk ka ndryshuar në asnjë mënyrë".

Konkretisht, ndryshimi i referohet faktit se Depot e antix konfiguruar ne skedar "/Etc/apt/sources.list.d/antix.list" ato do të çaktivizohen (hiqen) si parazgjedhje. Sqarimi se në asnjë rast kjo nuk do të përfaqësojë eliminimin e ndonjë pakete, pasi që të gjitha ato ekzistuese do të migrohen ose integrohen në Depo MX-Linux (/etc/apt/sources.list.d/mx.list).

Përditësimi i Konfigurimit të Integruar të Fluxbox - 15 Shkurt

Ndryshimet ose përmirësimet e bëra në të ashtuquajturën konfigurim MX Fluxbox 2.0 përfshini ato të përmendura më poshtë, ndër shumë të tjera:

  • Integrimi i plotë me Sistemin Thelbësor, duke lejuar një klikim për të hyrë në seksionin MX Tools dhe për të marrë një menu të plotë të Xfce4.
  • Zgjerimi i mbështetjes grafike të pajisjeve, për shkak të burimeve të pakta të kërkuara.
  • Krijimi i Dock dhe lëshuesve të mundësuar nga wmalauncher.
  • Mbështetje për temat GTK 2 (dukja e dukshme).

Duke theksuar atë azhurnim, MX Fluxbox 2.0, është përfshirë tashmë i integruar në ISO de MX-19.1.

Depot e AHS-së

Lëshimi i versionit të ri MX Linux 19.1 - 15 / Shkurt

Ky azhurnim mund të implementohet me anë të një azhurnimi të thjeshtë normal përmes tastierës përmes komandave ose përmes mjetit grafik për azhurnimin e paketave. MXLinux.

Sipas fjalëve të krijuesve të saj, është:

"Një azhurnim i versionit tonë MX-19, i përbërë nga rregullime të defekteve në kod dhe azhurnime të aplikacioneve që prej lëshimit tonë origjinal të MX-19. Nëse po përdorni tashmë MX-19, nuk ka nevojë të instaloni sërish. Paketat janë të gjitha në dispozicion përmes kanalit të rregullt të azhurnimit".

Ndër më të rëndësishmet e këtij azhurnimi, bie në sy se tani ka një degë të re të quajtur AHS e cila vjen nga shkurtesa e frazës në anglisht "Mbështetje e përparuar e pajisjes" që përkthehet në spanjisht, si «Mbështetje e Avancuar për Hardware». E njëjta gjë, është vetëm për 64 bit, dhe ndër të tjera përfshin mundësinë e azhurnimit në a Kerneli Debian 5.4, Tabela 19.2 Biblioteka e Grafikëve, si dhe më e reja për të Serveri X.

Ky azhurnim rikonfiguron deponinë vendase të MX-Linux (/etc/apt/sources.list.d/mx.list) si në vazhdim:

# MX Community Main and Test Repos
deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/mx/repo/ buster main non-free
#deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/mx/testrepo/ buster test

#ahs hardware stack repo
# deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/mx/repo/ buster ahs

Duke lënë diskrecionin e përdoruesit, aktivizoni Depo e AHS-së dhe zbatoni azhurnimet, përmes terminalit ose grafikisht. Për ditën, nga publikimi i këtij postimi, më lejon të instaloj dhe azhurnoj vetë paketat e mëposhtme MXLinux 19 te perdorura:

Paketa të reja për instalim:

libegl-dev libgl-dev libgles-dev libglx-dev libllvm9 libllvm9:i386 libvulkan1:i386

Paketat ekzistuese për të azhurnuar:

ffmpeg kodi kodi-bin kodi-data libavcodec58 libavdevice58 libavfilter7 libavformat58 libavresample4 libavutil56 libdrm-amdgpu1 libdrm-amdgpu1:i386 libdrm-common libdrm-dev libdrm-intel1 libdrm-intel1:i386 libdrm-nouveau2 libdrm-nouveau2:i386 libdrm-radeon1 libdrm-radeon1:i386 libdrm2 libdrm2:i386 libegl-mesa0 libegl1 libegl1-mesa libegl1-mesa-dev libgbm1 libgl1 libgl1:i386 libgl1-mesa-dev libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:i386 libglapi-mesa libglapi-mesa:i386 libgles1 libgles2 libgles2-mesa-dev libglvnd-core-dev libglvnd-dev libglvnd0 libglvnd0:i386 libglx-mesa0 libglx-mesa0:i386 libglx0 libglx0:i386 libmysofa0 libopengl0 libosmesa6 libpostproc55 libswresample3 libswscale5 libva-drm2 libva-glx2 libva-wayland2 libva-x11-2 libva2 libvlc-bin libvlc5 libvlccore9 libxatracker2 linux-compiler-gcc-8-x86 linux-libc-dev mesa-common-dev mesa-va-drivers mesa-vdpau-drivers mpv va-driver-all vlc vlc-bin vlc-data vlc-l10n vlc-plugin-base vlc-plugin-notify vlc-plugin-qt vlc-plugin-samba vlc-plugin-skins2 vlc-plugin-video-output vlc-plugin-video-splitter vlc-plugin-visualization xserver-xorg-video-amdgpu xserver-xorg-video-intel

Këto dhe informacione ose lajme të tjera të ardhshme mund të zgjerohen në Blog i Distro MX Linux.
Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me lajmet e fundit nga Distro «MX Linux» gjatë muajit të «Febrero de 2020», të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.