Panorama: Drejt cilës të ardhme është titulli Softueri i Lirë dhe Burimi i Hapur?

Panorama: Drejt cilës të ardhme është titulli Softueri i Lirë dhe Burimi i Hapur?

Panorama: Drejt cilës të ardhme është titulli Softueri i Lirë dhe Burimi i Hapur?

Hyrja në të njëzetat, dhe me kaq shumë ndryshime në panoramë, është për t'u çuditur: Çfarë të ardhme po shkon Softueri i Lirë dhe Burimi i Hapur?

Pyetja është shumë e duhur, pasi që shumë nga ato që ndodhën vitin e kaluar, të komentuara ose jo në blogun tonë, na e bëjnë të qartë se ngjarje ose ndryshime të tilla panoramë del Program i Lirë dhe Burim i Hapur kanë bërë të tyre të ardhmen duken diçka e pasigurt ose më pak se ideale për shumë, krahasuar me vitet e mëparshme. Si pasojë, ndërsa disa i shohin këto Ndryshimet si natyrore dhe logjiketë tjerët i konsiderojnë ato kontradiktore me vetë natyrën e Program i Lirë dhe Burim i Hapur.

Softueri i Lirë: Komuniteti pa zotërinj

Prandaj, ne mund të pohojmë se ambienti ose bota jonë ka të bëjë me Software i Lirë dhe Burim i Hapur, ka vuajtur, veçanërisht këtë vit të kaluar, a zgjerim i pamohueshëm dhe i rëndësishëm, nga kamare tradicionale e Komunitetet dhe organizatat shoqërore drejt organizatat e mëdha të biznesit dhe korporatat private, shumë prej një rendi transnacional dhe global, të tilla si IBM y microsoft, vetëm për të përmendur 2.

Panorama 2020: Pikëpamja ime

Pikëpamja ime

Në rastin tim shumë personal, nuk guxoj mungesa e statistikave serioze ose zyrtare ose sondazheveKjo është, nëse shumica e anëtarëve ose përdoruesve të Program i Lirë dhe Burim i Hapur, a eshte keshtu pro ose kunder ketyre ndryshimeve doli në zemër të lëvizjes sonë.

Sigurisht, në faqet e internetit si tonat ose të tjerët, ose forume, grupe ose kanale të Internet dhe Rrjetet Sociale, e sheh dhe e ndjen tirade dhe polemika formuar, nga të dy palët, disa pro dhe të tjerët kundër. Por, këndvështrimi im është një kujdes dhe rezervë me një tendencë mosbesimi, drejt kaq shumë integrimit dhe shfrytëzimit të Program i Lirë dhe Burim i Hapur nga Qeveritë janë pak gjigandë transnacionalë transparent dhe monopolizues dhe kontrollues.

Apoyo

Që, edhe pse është e vërtetë që unë e shoh atë si një gjë të mirë që Program i Lirë dhe Burim i Hapur, dhe për këtë arsye GNU / Linux, zgjerohu dhe bëhu mbështetur dhe përdorur si një alternative e cilesise, nga Organizatat dhe kompanitë e sektorit publik dhe privat, të të gjitha vendeve të botës.

Pa mbështetje

Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që, unë jam shumë i dyshimtë, për shembull, futja e mundshme ose aktuale e shtesave ligjore ose softuerike, të cilat kufizojnë ose kufizojnë në çdo mënyrë, përdorimi i aplikacioneve të zhvilluara nën qëllimin tonë, me siguri Qeveritë ose gjigandët teknologjikë. Ose futja e kodeve të telemetrisë, reklamimi, gjurmimi ose dyert e pasme, të fshehura ose jo, nga të lartpërmendurat.

Dyshimet

Dhe prandaj, pyetja që shumë veta i bëjnë vetes:

 • A mundemi apo duhet të vazhdojmë ta konsiderojmë këtë brez të ri të aplikacioneve të zhvilluara nga Qeveritë dhe Korporatat si Softuer të Lirë ose Burim të Hapur, nëse në një farë mënyre ato prezantojnë kufizime të caktuara të përdorimit ose kode të padëshirueshme për shumicën?
 • A është me të vërtetë një shqetësim i denjë dhe i qëndrueshëm nga ana e disave prej nesh apo paranoja e pastër teknologjike, si evoluon kjo fazë e zhvillimit të Software-it të Lirë ose Burimit të Hapur?
 • A do të bëhet gradualisht Softueri i Lirë kryesisht Burim i Hapur dhe / ose vetëm falas, sepse është më i dobishëm për aktivitetet dhe bizneset e Qeverive dhe Korporatave private?

Artikuj interesantë në lidhje me panoramën

Poshtë disa Artikuj nga i njëjti Blog, pro dhe kundër, panorama dhe / ose tema e artikullit, në mënyrë që secili të përcaktojë vizionin e tij mbi atë që diskutohet:

Në favor të panoramës

Artikulli i lidhur:
GJITHA: Flisni hapur Zhvilloni hapur
Artikulli i lidhur:
Kodi i Mirësjelljes për projektet me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re
Artikulli i lidhur:
100% Shpërndarje Falas Linux: Të jesh apo të mos jesh? Kjo është dilema!
Artikulli i lidhur:
Softuer i Lirë dhe i Hapur: Ndikimi Teknologjik në Organizata
Artikulli i lidhur:
Inovacioni dhe Softueri i Lirë: Një e ardhme e mirë për teknologjinë

Kundër panoramës

Artikulli i lidhur:
Sistemet Operative në Luftë: Microsoft ruhet nga të gjithë!
Artikulli i lidhur:
GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti
Artikulli i lidhur:
GNU vs Google: Softueri i Google është malware
Artikulli i lidhur:
Këshilla për sigurinë kompjuterike për të gjithë në çdo kohë, kudo tjetër

Përfundim

Përfundim

Shpresojmë që esta "post i dobishëm i vogël" rreth «Panorama actual y futuro» del «Software Libre y Código Abierto», gjë që na e ka bërë më të qartë se çfarë mund të ndodhë me të vërtetë, është me shumë interes dhe dobi për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të aplikacioneve të dhe për «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux për të lexuar postime të tjera interesante rreth «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   arazal dijo

  Si zakonisht në Linux Post Install, një vizion shumë interesant se çfarë këtë vit që sapo ka filluar mund të sjellë në një sektor po aq të rëndësishëm sa programi falas dhe me burim të hapur, i përdorur kaq shumë nga shumë njerëz dhe kompani dhe pak ose aspak i njohur në shumicen e kohes.

  A do të jetë viti i GNU / Linux? Me siguri jo në desktop, por hej, le të shpresojmë që pajisjet me GNU / Linux të parainstaluar të vazhdojnë të dalin (megjithëse me një rrjedhje) ose -por është shumë për të pyetur- pa asnjë pengesë për përdoruesin, nëse ata dëshirojnë, pasi ata mund ta instalojnë atë pa ndonjë ndërlikim.

  Shpresojmë se do të jetë viti i pinguinit në nivelin e qeverisë, sepse ne jemi të sinqertë në këtë sektor përkatës, nuk është se jemi afër mbizotërimit, kështu që nëse bëhet përparim në këtë sektor, do të jetë një shenjë pozitive, veçanërisht nëse i jepet dukshmëri.

  Në temën e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të mençura, nuk do të ishte keq një alternativë që do të përparonte që nuk kishte të bënte drejtpërdrejt me Google sepse në fund interesat e kësaj kompanie ndiqen përtej zhvillimit të pastër të lirë të softuerit (pasojë që ne shohim një vjetërsim të programuar brutal dhe i neveritshëm).

  Unë nuk rrokulliset më shumë, urimet e mia përsëri për Linux Post Install.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje Teo! Dhe faleminderit për komentin tuaj plotësues të artikullit. Sigurisht, le të shpresojmë që frika e disave në lidhje me Softuerin e Lirë dhe të Burimit të Hapur nuk do të përmbushet dhe ky tranzicion i çuditshëm midis disa "disa qeverive transparente dhe monopolizimit dhe kontrollit të Gjigandëve Transnacional", dhe këtë vit Ekosistemi GNU / Linux vazhdon të rritet dhe të bëhet më shumë masiv. pa probleme të mëdha.