Aplikime thelbësore dhe të rëndësishme për GNU / Linux 2018/2019

Zbatime GNU / Linux 2018

Aplikime thelbësore dhe të rëndësishme për GNU / Linux 2018/2019

GNU / Linux mund të mos jetë sistemi operativ më i përdorur nga përdoruesit e zakonshëm në shtëpi apo zyra, por për shumë prej nesh kjo e bën jetën më të lehtë dhe më të sigurt, dita ditës, ndërsa ne e shijojmë atë. Dhe sot Katalogu i Aplikimeve për Sistemet Operative të GNU / Linux është i pamasë dhe mbresëlënës, si në sasi ashtu edhe në cilësi.

Dhe këto aplikacione mund ose nuk mund të jenë të instalueshme ose të përdorshme në një larmi të gjerë të GNU / Linux Distros, kështu që përpjekja për të krijuar një listë të aplikacioneve nën kategorinë "thelbësore dhe të rëndësishme" mund të bëhet një detyrë e gjatë dhe e mundimshme, shumë herë të mbarsur me shumë subjektivitet, sepse secili përdorues ose grup përdoruesish mund të kenë tendencën të kenë mendimin e tyre se cili aplikacion është më i mirë ose funksionon më mirë në ambientin e tij Distro ose grafik, i cili është plotësisht logjik dhe ligjor.

Kolazhi i Aplikacioneve për GNU / Linux

Indeks

paraqitje

Në postimet e mëparshme si: Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro të përshtatshëm për Zhvillimin e Programeve, Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Sistem Operativ të përshtatshëm për Miniera Dixhitale, Shndërroni GNU / Linux tuaj në një lojtar cilësor Distro, Dhe Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro cilësore Multimedia, ne kemi shqyrtuar një numër të mirë të aplikacioneve moderne në fusha të ndryshme të përdorimit dhe punës.

Pra, ky botim do të jetë një botim plotësues përveç që është shumë gjenerik dhe neutral, pasi përtej zgjedhjes së atyre që janë zgjedhur për të qenë më të mirët në kategorinë e tyre, sipas faqes zyrtare të internetit ose komunitetit të tyre zyrtar të përdoruesve, ata janë zgjedhur për të qenë më komode, praktike dhe funksionale për tu trajtuar në zonën tuaj, pasi në fund të fundit produktiviteti është i rëndësishëm dhe është e kotë të kemi softuerin më të mirë nëse nuk dimë si ta shfrytëzojmë atë.

Lista e mëposhtme e aplikacioneve që punojnë në Sistemet Operative të GNU / Linux nuk ka për qëllim diskreditimin ose heqjen nga pjesa tjetër e aplikacioneve ekzistuese, por për të theksuar ato më të dobishmet, kështu që në fund të botimit ju ftojmë lirisht lini komentet dhe mendimet tuaja, duke shtuar ato që ju mendoni se mungojnë ose teprica dhe pse.

Aplikime për GNU / Linux

Lista e Aplikimeve

Zhvillimi dhe Programimi

Redaktorë të thjeshtë

Redaktorët e përparuar

Redaktorë të Përzier (Terminal / Grafikë)

 1. Emacs
 2. vrull

Mjedisi i Programimit të Integruar (IDE)

 1. Këshilli DeveStudio
 2. Aptana
 3. Arduino IDE
 4. Kodi :: Bllokon
 5. Kodelit
 6. Eklips
 7. Karkaleca deti
 8. Studio e Programimit GNAT
 9. Suite JetBrains
 10. KDvillimi
 11. Lazarus
 12. NetBeans
 13. Ninja IDE
 14. python boshe
 15. postier
 16. Krijuesi QT
 17. Thjesht Fortran
 18. Kodi i Visual Studio
 19. Wing Python IDE

Komplet për zhvillimin e softuerit (SDK)

 1. .NET Core SDK
 2. Android SDK
 3. Java JDK

Sistemet e Kontrollit të Versioneve

 1. pazar
 2. CVS
 3. git / Klientët e git
 4. LibreSource
 5. i shpejtë
 6. monoton
 7. përmbysje

argëtim

Emulatorët e Aplikimit dhe Lojërave MS Windows

 1. Kryqëzues
 2. playonlinux
 3. Q4 verë
 4. verë
 5. Truket e Winet

Emulators Console lojë

 1. MAME i avancuar
 2. Atari 800
 3. Zbukuro
 4. Delfin
 5. kuti dos
 6. DyEmu
 7. ePSXe
 8. Fceux
 9. Fs-UAe
 10. Arcade video GNOME
 11. hatari
 12. higan
 13. Bashkim Kega
 14. Mame
 15. mednafen
 16. Nemu
 17. nestopia
 18. pcsxr
 19. pcsxr-df
 20. playonlinux
 21. Projekti 64
 22. PPSSPP
 23. RPCS3
 24. stella
 25. Visual Boy Advance
 26. Jaguar Virtual
 27. Selia e verës
 28. Yabuase
 29. ZSnes

Menaxherët e Lojërave

Software

 1. 0. Pas Krishtit
 2. Alien Arena: Luftëtarët e Marsit
 3. Assaultcube
 4. Beteja për Wesnoth
 5. Fituesi i Fluturimit FlightGear
 6. I lirë
 7. Hedgewars
 8. MegaGlest
 9. Minetest
 10. OpenTTD
 11. Rrjeti i Eklipsit
 12. supertux
 13. Super Tux Kart
 14. Përralla të Maj'Eyal
 15. Mod i errët
 16. voxelands
 17. Varshava
 18. Ksenotik

multimedial

Menaxhimi i tingullit të sistemit

 1. GUI e Alsa Tools
 2. GUI Alsa Mixer
 3. Krik
 4. Pavucontrol
 5. Shtypni Audio
 6. Shtypni Menaxherin e Audio-s

Animacion 2D / 3D

 1. Arti i iluzionit
 2. Blender
 3. K-3D
 4. Mosrespektoni Modelin 3D
 5. Pencil2D
 6. Studio Synfig
 7. Krahët 3D

Qendrat Multimedia

Krijimi i videos me imazhe dhe tinguj

Dixhitalizimi i Imazheve / Dokumenteve

Dizajni CAD

Edicioni i imazhit

Redaktimi i zërit

Edicioni video

Menaxhimi i kamerave

Menaxhimi i imazhit CD / DVD

Renditjet

Luajtja multimediale

 1. Tuna
 2. Amarok
 3. i guximshëm
 4. Banshee
 5. Clementine
 6. Dragon Player
 7. Muzika Deepin
 8. Mërgim
 9. Muzika e Luaj me Google
 10. Harmoni
 11. Lojtar Helix
 12. juk
 13. Kafeina
 14. Gjel sheqeri
 15. Lojtar i mëparshëm
 16. Miro
 17. Luajtës
 18. MPV
 19. Musek
 20. Ncmpcpp
 21. Bilbil
 22. Lojtar Nuvola
 23. Lirim me kusht
 24. Qmmp
 25. Rhythmbox
 26. Lojtar i Sayonara
 27. SMPlayer
 28. Lëng frutash
 29. Sëpatë e vogël
 30. Totem
 31. Luaj lojtar
 32. VLC

Shitësit me pakicë të imazheve

Shikuesit e imazheve

Titrimi i videos

Zyra (Shtëpia dhe Zyra)

Dosjet Menaxherët

Shkarkoni menaxherët

Planifikuesit

Fotografitë

Rrëmbyesit e videos në tryezë

Klientët e postës elektronike

Komunikimi personal nga Biseda

Komunikimi Personal nga Videokonferenca

Shfletuesit e internetit

 1. Trim
 2. krom
 3. Kromi
 4. dillo
 5. pagëzim
 6. Shfletuesi i Falcon
 7. Firefox
 8. Shfletuesi i hekurt
 9. Pushtues
 10. Makston
 11. Midori
 12. NetSurf
 13. Operë
 14. palemon
 15. SeaMonkey
 16. Tor Browser
 17. Shfletuesi Yandex
 18. Vivaldi

Menaxherët e Dokumenteve (Office Suite)

 1. Apache OpenOffice
 2. Calligra
 3. FreeOffice
 4. LibreOffice
 5. OnlyOffice
 6. OxigenZyra
 7. Prodhues i butë
 8. WPS

Menaxherët e Financave Personale

Shikuesit e dokumenteve PDF

Notas

dërrasë me mbërtheckë për të mbajtur letrat

torrents

Siguri

Antivirus

Mbrojtja e Rrjetit

Teknologjia e Paketimit të Aplikimit

 1. Pamjet
 2. Flatpak
 3. paketë verë
 4. Kap

Dyqanet e aplikacioneve

 1. AppCenter
 2. Pamjet
 3. Flathub
 4. GetDeb
 5. Hapësira
 6. Snapcraft

Shërbimet e Terminalit / Konsolës

Terminalet

Dosjet Menaxherët

 1. Komandant mesnate
 2. NNN
 3. Endacak
 4. Vifm

Shkarkoni / Transferoni Menaxherët

Planifikuesit

Klientët e postës elektronike

 1. vmail

Redaktorët e Dosjeve

Lojtarët multimedialë

Shikuesit e imazheve

Shfletuesit e internetit

 1. Lidhjet
 2. Rrëqebull
 3. W3 m

Menaxherët e postës elektronike

torrents

Përfundim

Kjo listë e vogël e shembujve është vetëm një nga shumë arsyet pse GNU / Linux hap rrugën në të gjitha fushat e përdorimit personal ose profesional nga njerëzit. Arsye të tjera mund të jenë modeli i zhvillimit i përdorur për të krijuar dhe mbështetur veten, i cili është më etik, duke qenë i hapur dhe falas, që produkti përfundimtar i krijuar nuk tenton të cenojë privatësinë dhe sigurinë tonë dhe është praktikisht i arritshëm dhe i dobishëm për këdo që duan atë.

Produkti përfundimtar nuk na detyron, na detyron ose na përmbyt me reklamë ose të përdoret në këtë apo atë mënyrë, ose të azhurnohet në x periudhë kohore. Dhe më e mira nga të gjitha, komuniteti i tij i shkëlqyeshëm, i cili edhe pse nuk është i përsosur është gjithmonë plot me anëtarë të gatshëm për të mbështetur dhe bashkëpunuar me të tjerët në çdo zhvillim, dështim ose problem.

Në përmbledhje, sot, GNU / Linux është një Sistem Operativ që ka aplikacione të mira grafike ose terminale për gjithçka, shumica e të cilave janë të lehta për tu instaluar, konfiguruar dhe përdorur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   shkundje2bolt dijo

  Nga menaxherët e shkarkimeve për terminalet keni harruar më të përdorurin dhe më të rëndësishmin, "wget"

 2.   Instaloni Linux Post dijo

  Faleminderit që tashmë e shtova!

 3.   Robert Ronconi dijo

  Unë ndaj webgrafinë për aplikacionet në GNU Linux https://docs.google.com/document/d/1OmTI4WF4JC9mSwucvCy8DXNSOs3G-Bdb863WkZePcjo/edit

 4.   oscar2712 dijo

  Ata dinë për një video player përveç Kodit në të cilin ka një listë dëgjimi si Potplayer në dritare në të cilën skedari i fundit i videos që shihet në listën e dëgjimit është shënuar / theksuar (këto lista funksionojnë si Bibliotekat Multimedia të vlc) . Me kodi i shënon por për ndonjë arsye miu nuk punon në versionin e qëndrueshëm dhe pasi e mbylli (me tastierë) menaxheri i dritareve të të gjitha aplikacioneve zhduket, me versionin beta miu funksionon por problemi i dritareve vazhdon

 5.   çati dijo

  Një nga lojtarët më të mirë që kam gjetur për linux është Clementine ...
  dhe Transmetimi për shkarkimin e torrentit.

 6.   çati dijo

  Meqe ra fjala ...
  listë e shkëlqyeshme. Faleminderit shume.

 7.   Alain dijo

  Në dyqanin e aplikacioneve, ke harruar AppCenter Elementary që tashmë ka më shumë se 100 aplikacione vendase dhe sapo ka lëshuar një version në internet.
  https://appcenter.elementary.io/com.github.alainm23.planner/

 8.   Instaloni Linux Post dijo

  Një kënaqësi që ju pëlqen dhe është e dobishme.

 9.   Instaloni Linux Post dijo

  Alain tashmë shtoi AppCenter të Elementary në listë. Faleminderit për kontributin tuaj!

 10.   Luisa Sung dijo

  Lista e bukur, vetëm një detaj i rëndësishëm:
  PC! = Windows

 11.   Javi Gëzuar dijo

  Lista mbresëlënëse, ndarja, ne shohim se në fund për ata që nuk janë "martuar" me ndonjë program ekskluziv për Windows, të tilla si Photoshop ose AutoCAD, për të përmendur disa prej tyre, ne gjejmë shumë gjëra.

  Përshëndetje dhe faleminderit për punën tuaj

 12.   Instaloni Linux Post dijo

  Faleminderit Javi, për njohjen tuaj të punës së Blog-ut dhe Autorëve të Publikimeve.

 13.   Ramon Gudino C. dijo

  Faleminderit shumë për kohën dhe kontributin tuaj.

 14.   VIGRON dijo

  SHUMË MIRË