Pse të provosh Linux?

Nëse jeni i ri në "botën Linux", ky artikull do t'ju japë disa ide themelore se pse duhet ta provoni.

Shtë më e sigurt

Kjo është - dhe shpresoj të jetë gjithmonë - një nga arsyet kryesore për të përdorur Linux. Pasi të "hidheni brenda", frika juaj nga spyware, adware, Trojans, worms dhe viruset do të zhduket. Jo vetëm që praktikisht nuk ka malware të disponueshëm për Linux, por sistemi operativ është shumë i mirë më e sigurt se Windows. Linux ka, natyrisht, karakteristikat e veta që e bëjnë sistemin më të sigurt por gjithashtu imponon, si përdoruesit ashtu edhe programet, sjelljet dhe kushtet e përdorimit më e shëndetshme, e cila më tej kontribuon në sigurinë.

Shtë më shpejt

Linux mund të jetë aq i ngadaltë ose aq i shpejtë sa të doni, në varësi të shpërndarjes që përdorni, mjedisit të desktopit të zgjedhur, etj. Megjithatë, ka disa faktorët strukturorë që e bëjnë Linux një sistem shumë më të lehtë sesa Windows. Për shembull, mungesa e nevojës për të përdorur një antivirus ose antispyware rezident, sistemin e centralizuar të azhurnimit që parandalon çdo aplikacion (lexo Flash, Adobe Reader, Java dhe kështu me radhë) që të përdorë veçmas mjetet e veta të azhurnimit - me humbjen e burimeve si pasojë - , niveli praktik i zero i fragmentimit të disqeve që përdorin sistemin e skedarëve ext4 (i përdorur si parazgjedhje në pothuajse të gjitha shpërndarjet e Linux), ruajtja e konfigurimit të programeve në skedarë dhe jo në një regjistër unik, etj.

Moreshtë më e qëndrueshme

Stabiliteti i Linux ndryshon nga shpërndarja në shpërndarje. Kështu, për shembull, Debian është shumë më i qëndrueshëm se Arch Linux (i cili thekson azhurnimin e përhershëm dhe përdorimin e programeve më të fundit në dispozicion). Sidoqoftë, në terma të përgjithshëm është e mundur të pohohet pa frikë se do të gaboni se Linux është shumë më i qëndrueshëm se Windows. Thjesht nuk varet aq shumë sa Windows, sidomos kur përballeni me një ngarkesë të madhe pune. Kjo nuk do të thotë që programet individuale nuk prishen, por është shumë e rrallë që nuk ka asnjë alternativë tjetër për të goditur butonin e rivendosjes, falë trajtimit të pabesueshëm të procesit Linux. Gjithmonë mund të rindizni mjedisin e desktopit (Ctrl + Alt + Backspace) ose të pushoni në njërën prej ttyre (Ctrl + Alt + F1 deri F7) për të zgjidhur problemin në fjalë pa pasur nevojë të rindizni makinerinë. Në rastin më të keq, është e mundur rindizni sistemin në mënyrë të sigurt.

.Shtë i lëvizshëm

Linux mund të drejtohet nga një hard drive, USB drive, ose CD / DVD. Kjo do të thotë që edhe nëse sistemi operativ i instaluar ka ndaluar së punuari është e mundur të përdoret Linux për të shërohem skedarët tuaj të çmuar ("të çmuarit e mi"). Për më tepër, është e mundur që të keni një sistem operativ të sigurt në pëllëmbën e dorës tuaj, duke ju lejuar të përdorni një kompjuter pa lënë gjurmë. Të etur për ta provuar në kafenenë në internet ose makinerinë e hotelit?

Ai është një reanimator makinerie

Nëse kompjuteri juaj tashmë ka flokë gri dhe rrudha, ose nëse jeni pronar i një fletoreje apo netbook që nuk po kalon momentin e tij më të mirë, Linux do t'ju lejojë ta pastroni atë duke vendosur në majë të gishtave tuaj një sistem operativ modern, ultra të shpejtë, të përshtatur për nevojat tuaja. Mos kontribuoni në gjenerimin e mbeturinave të kompjuterit. Kompjuteri i vjetër që keni dashur aq shumë mund të "ringjallet". Ka madje edhe mini-shpërndarje për kompjuterë me më pak se 50 MB RAM!

Është falas

Ndërsa jo të gjitha shpërndarjet e Linux janë falas, shumica dërrmuese janë. A paguan akoma një pasuri për të marrë Dritaret softuer i gabuar dhe i pambështetur? Në Linux, jo vetëm sistemi është falas por edhe shumica e programeve të disponueshme. Nuk ka nevojë të vazhdoni të shkarkoni softuer në mënyrë të paligjshme nga faqet e internetit të rrezikshme kur mund të merrni një alternativë falas të përkryer funksionale: Linux.

Softwareshtë softuer i lirë

Linux jo vetëm që është falas, por gjithashtu software të lirë. Kjo do të thotë që sapo të merret mund të përdoret lirisht, kopjohet, studiohet, modifikohet dhe rishpërndahet. Forshtë për atë arsye që ka kaq shumë shpërndarje Linux! Kjo është gjithashtu e vërtetë për shumicën dërrmuese të programeve të disponueshme për Linux dhe madje edhe për formatet e skedarëve mbështetur. Dallimi mund të duket minimal ose edhe i mërzitshëm, por është thelbësor: të bën të kuptosh që biznesi i softuerit është kthyer "me kokë poshtë". Kur blini një softuer të pronarit, në të vërtetë po nënshkruani një çek të zbrazët (sepse as ju dhe askush tjetër nuk keni qasje në kodin burimor të këtij programi, dhe për këtë arsye askush nuk e di me të vërtetë se çfarë bën ai program). Për më tepër, nuk mund të bësh asgjë me të, përveçse ta përdorësh atë (dhe që, në kushte të caktuara), ndryshe nga ç'ndodh me një makinë që kur ta blesh mund ta "akordosh" ashtu siç dëshiron ose të paguash dikë për ta bërë, rishit ajo, etj

Isshtë mënyra më e mirë për të mësuar informatikë

Realisht të mësosh se si funksionon një kompjuter dhe jo vetëm të mësosh përmendësh hapat për të marrë atë që dëshiron nuk është një detyrë e lehtë por mund të jetë shumë argëtuese. Kështu, arritja e një niveli të caktuar aftësie në përdorimin e linjës komanduese do t'ju ndihmojë të mësoni bazat e çdo sistemi operativ modern. Nga ana tjetër, biblioteka e madhe e softuerit falas që është në dispozicion në Linux - kodi burimor i të cilit mund të shkarkohet, hulumtohet dhe modifikohet - mund të shërbejë si një bazë për eksperimentimin dhe mësimin se si të shkruani programet tuaja.

Mund të personalizohet derisa të bjerë

Linux ka të bëjë me zgjedhjet. Nuk është e mundur vetëm të instaloni programe të reja ose rregulloje desktopin madje është e mundur të zëvendësoni plotësisht mjedisin e desktopit apo edhe vetë kernelin, në rast se keni nevojë për një të optimizuar për redaktim audio / video, për shembull.

Kjo ju lejon të arrini desktopë me një bukuri dhe thjeshtësi që janë të pamundura të arrihen në Windows dhe madje edhe në Mac.

OS fillore


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

67 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ghermain dijo

  Artikulli është aq didaktik saqë e ndaj në faqen time me lidhjet përkatëse.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Tudo bem! Gëzuar! Paul.

 2.   Shupacabra dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, atëherë do ta ndaj në rrjetet sociale, kërkoj leje, me respekt

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit! Isshtë pjesa e parë e udhëzuesit super fillestar për fillestarët e Linux që është në dispozicion në shiritin kryesor të blogut (shih më lart):

   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/

   Perqafo! Paul.

 3.   elav dijo

  Një artikull 100 pikësh.

  1.    le të përdorim linux dijo

   FALEMINDERIT, KAMPION!
   Një kënaqësi për të punuar me ju.
   Perqafo! Paul.

 4.   RAW-Bazë dijo

  Shkëlqyeshëm! .. ..postimi që duhet të lexojë çdo përdorues fillestar ose aspirues i Linux .. duke ndarë ..

  PS: faleminderit për emërimin e postimit të sigurt të rindezjes, nuk e kisha parë ... 😉

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Për atë jemi!
   Perqafo! Paul.

 5.   Yoyo dijo

  Arsye shumë të mira për të "provuar" Linux

  Tani do të presim një postim tjetër mbi arsyet pse "qëndrojmë" në Linux pasi të testohemi.

  Megjithëse mund të duken të njëjtë, ato mund të ndryshojnë pak.

  Përshëndetje!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Interesante ... mund të më jepni tekste këngësh? 🙂
   Cilat do të ishin arsyet që ju të “qëndroni”?
   Perqafo! Paul.

 6.   Canales dijo

  Artikull i mirë
  PS: Kam provuar Ctrl + Alt + Backspace për të rifilluar mjedisin e desktopit dhe nuk funksionon në Debian Wheezy + KDE

  1.    le të përdorim linux dijo

   Po, kjo ishte shkurtorja e vjetër e tastierës (e cila qëndroi në kujtesën tonë). Tani GNOME përdor një shumë më të komplikuar. Sidoqoftë, është e mundur të aktivizoni Ctrl + Alt + Backspace në këtë mënyrë:

   «Për të aktivizuar kombinimin Ctrl + Alt + Backspace për të përfunduar Xorg, përdorni paketën e mjetit gnome-shkulje të disponueshme në depot zyrtare. Sapo të përdorni Gnome Tweak Tool, lundroni tek Shtypja> Përfundo dhe zgjidhni opsionin Ctrl + Alt + Backspace nga menuja në rënie. »

   Perqafo! Paul.

 7.   liher dijo

  Amen vëlla

  1.    le të përdorim linux dijo

   Aleluja! Unë them, Linux. 🙂

 8.   Suso dijo

  Dhe opsioni i fundit; Pse ia vlen të provohet para se të gjykohet

  1.    le të përdorim linux dijo

   Koment i mire… me pelqeu… 🙂

 9.   Diana dijo

  Shtatë vjet të lumtura me linux, me të vërtetë nuk ka probleme me viruset, kompusi i vjetër ka më shumë vite kohëzgjatje, çdo ditë mësoj diçka të re dhe ajo që më pëlqen më shumë është komuniteti i linux, të gjithë ndajmë njohuri dhe shumëzojmë përvojën e falas softuer

 10.   Babel dijo

  Ashtu si artikujt tuaj të tjerë: rekomandohet për lexim nga të gjithë ata që janë të interesuar në informatikë. Faleminderit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit për fjalët e ndezura.
   Nje perqafim! Paul.

 11.   Facundo Gomez dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm .. Sapo provova Linux-in dhe ajo që dua më shumë është stabiliteti i tij dhe avantazhi që nuk ka viruse, pasi Windows gjithmonë kishte viruse ..

 12.   RafaLiin dijo

  Njeri shume i mire !!

 13.   Jose Jácome dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm! Nga më të mirat për ata të rinj në këtë botë magjepsëse! Urime

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit Hoze! Nëse ju pëlqeu, ju rekomandoj të lexoni udhëzuesin për fillestarët ...
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Gëzuar! Paul.

 14.   José dijo

  Kur jeni gati të hidheni nga Windows në Linux gjëra të tilla si kjo kanë shumë rëndësi.
  Në fillimet e mia me Ubuntu ndjeva se kisha lënë një ambient të rehatshëm, por për një kohë të shkurtër ishte i këndshëm, dhe megjithëse tani përdor Fedora për Ubuntu kam një farë afeksioni për të.

  Meqë ra fjala, sapo fillova një projekt, shpresoj se mund të vini ta rishikoni dhe të ndani mendimet tuaja.
  http://techsopc.wordpress.com

 15.   gonzalezmd # Bik'it Bolom # dijo

  Shënim i shkëlqyeshëm. Faleminderit që morët kohë për të përgatitur një material kaq të dobishëm. Brohoritje

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Perqafo!
   Paul.

   1.    aioria dijo

    Ju përgëzoj për artikullin përmbajtje shumë të mirë ...

 16.   Juan Perez Perez dijo

  Për mua gjëja themelore rreth softuerit të lirë është filozofia e tij, shumë më lart se pyetja teknike, pasi që nëse përqendrohem shumë te pjesa teknike, atëherë do të përfundoj duke "dashur" mak / os ... është gjithashtu i qëndrueshëm, i sigurt, blah blah blah ... por ajo që është me të vërtetë interesante është licenca dhe për këtë arsye filozofia e softuerit të lirë, liria është ajo që e bën GNU / Linux tërheqës. Nga rruga, mos harroni se "linux" është një bërthamë, i gjithë sistemi quhet GNU / Linux, mos harroni gjithashtu se Linus Torval nuk është shumë i interesuar në lirinë e softverit, por në "funksionet" ... ai e ka thënë atë shumë herë. Kështu që nuk e shoh pse i jap Stallman kaq shumë meritë për fillimin e kësaj lëvizjeje apo edhe për t’u përmendur.

  Përshëndetje.

 17.   Kokoliumi dijo

  »Gshtë zhdukur frika e spyware, adware, Trojans, worms dhe viruseve. Jo vetëm që praktikisht nuk ka malware në dispozicion për Linux »Compadre ka një DIFERENC B TIG MADH midis JO malware dhe ka pak malware në krahasim me Windows, sepse nëse ka malware ekziston.

  »A jeni ende duke paguar një pasuri për të marrë një softuer të pambështetur dhe të gabuar në Windows?» Unë nuk e di se çfarë kuptoni, por Microsoft siguron mbështetje 24/7 për T ALL GJITHA produktet e saj, ndërsa në Linux e keni atë vetëm nga Red Hat dhe SUSE, në distrot e tjera duhet të kaloni orë të tëra në bloge dhe / ose forume të ndryshme për të zgjidhur një problem.

  Ajo për të cilën ne biem dakord është numri i varianteve Linux që ekzistojnë, dhe kjo është përfundimisht filozofia e trashëguar nga Unix.

  1.    eliotime3000 dijo

   Cannonical gjithashtu ofron shërbimin e tij të paguar me Ubuntu Enterprise (po të mos ishte ai, fondacioni Wikimedia nuk do të ishte larguar nga Fedora + RHEL).

   Nga ana e Windows, shërbimi i tij është mjaft i mirë për sa i përket personave juridikë, por lë shumë për të dëshiruar për sa i përket personave fizikë.

   1.    Kokoliumi dijo

    Nuk e di, si person fizik nuk kam pasur probleme.

   2.    le të përdorim linux dijo

    Pajtohem, elio… është ajo që kam dashur të them. Të paktën në vendin tim (Argjentinë) nuk njoh njeri që ka qenë në gjendje të telefonojë mbështetjen e Microsoft dhe që e ka ndjekur / ndihmuar atë.
    Perqafo! Paul.

 18.   nosferatuxx dijo

  Ndoshta e kam gabim por, pasi kam nevojë të komentoj se edhe pse është falas, çdo kontribut ekonomik, artistik apo kodik, sado i vogël, është pritur mirë në mënyrë që unë të vazhdoj të jem i lirë.

 19.   Gonzalo dijo

  "Pëlqe dhe shiko që Linux është i mirë"
  Paqja qoftë me ju vëllezërit e mesisë «JeTux» xD

 20.   i errët dijo

  artikull i shkëlqyeshëm

 21.   eliotime3000 dijo

  Ku do ta var këtë artikull? Shtë e mbledhshme.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit elio!
   Ndërsa po i tregoja një lexuesi tjetër, kjo është pjesa e parë e Udhëzuesit të Fillestarëve për Nga Linux. 🙂
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Nje perqafim! Paul.

 22.   hije dijo

  Urime për artikullin, me të vërtetë është një përmbledhje madhështore e arsyeve kryesore pse shumë prej nesh përdorin GNU / Linux.

 23.   ac_2092 dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm !! Vazhdoni të krijoni materiale si ky!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit! Ne do ta bëjmë atë ...

 24.   semperfidelis dijo

  Faleminderit për këshillën Ctrl + Alt + Backspace.

 25.   mj dijo

  Pajtohem, linux është gjithçka që do të bësh; mjafton të bësh pak përpjekje për të marrë atë që dëshiron.
  Por diçka që u ka ndodhur disa prej të njohurve të mi që janë entuziastë për të provuar një shpërndarje GNU / Linux Live USB / DVD / CD, është jashtëzakonisht shqetësuese, pasi që pas nisjes dhe shfletimit të Internetit me Linux atëherë kur fillojnë Windows, çuditërisht ata nuk mund të lundrojnë në Internet me Firefox, Chrome ose tjetër; shfletuesi i vetëm që mund ta bëjë është Internet Explorer dhe madje nuk lejon përdorimin e serverave të kërkimit si Google, Yahoo, etj. nëse jo, vetëm Bing dhe ai server i rrjetit social të quajtur FaceBoock.
  Nuk mund të mendoj për asgjë tjetër përveç filtrimit të lidhjes së tyre të shërbimit të Internetit; Tani pyetja është kush e bën atë dhe nëse ka të drejtë ta bëjë atë? Më duket se e gjithë kjo është një veprim kriminal dhe i patolerueshëm.

 26.   Ramon Luis dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, Urime !!!
  Një "duhet", me lejen tuaj unë e ndaj atë.

 27.   Mordraug dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, tashmë më keni marrë malli, pas gati nëntë muajsh në praktikë profesionale me praktikisht pa internet, kthehem dhe zbuloj se nuk ishte më atje Le të përdorim linux OO, por duke kërkuar, unë tashmë ju gjeta këtu që më mbush me gëzim

  Përqafon Pablo!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Uh! Saito! Sa kohë!
   Me vjen mire qe ju pelqeu. Shtë pjesa e parë e udhëzuesit tonë për fillestarët:
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Nje perqafim! Paul.

 28.   Abaddon dijo

  "Shtë mënyra më e mirë për të mësuar informatikë."

  Kjo është arsyeja që më shtyu të përdor GNU / Linux, në fakt kjo është arsyeja pse unë filloj (nga sot XD) të përdor Manjaro, të gjithë flasin për këtë, le të shohim se si, unë jam mësuar me Debian-in tim të dashur.

 29.   korb291286 dijo

  Ju përgëzoj për këtë artikull, vazhdoni kështu.

 30.   Jusef dijo

  Shumë i mirë postimi. Nëse më lejoni, unë dua ta ndaj në rrjetet sociale.
  Pres lejen .. !!

 31.   vidagnu dijo

  Postim i shkëlqyeshëm! Unë tashmë e kam shpërndarë atë në twitter dhe google +

  Përshëndetje!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Mirë! Faleminderit për mbështetjen!
   Perqafo! Paul.

 32.   Jose Manuel Puig dijo

  Miqtë e Linux; Këtu duke shkruar nga një kompjuter 386 Pentium 3 që është ende duke përdorur platformën e vjetër të deklaruar tashmë te Vdekja më 8 Prill 2014 Windows Xp.
  Unë tashmë kam studiuar diçka për Linux dhe mendoj se është shumë e arsyeshme të provosh një distro si Ubuntu, por në një version më të lehtë për këtë lloj kompjuteri mendoj se është Lubuntu, megjithatë kur u përpoqa ta instaloja nga CD Rom konfiguroi Bios; Vendosa CD-në dhe pastaj rifillova PC-në dhe mendoj se e humba CD-Player-in. Epo, pasi nuk e arrita objektivin e mëparshëm, unë dogji një Pendrive për ta nisur nga një nga dy portat USB të pajisjeve, por duke qenë një PC nga fundi i viteve 90? Bios i tij është shumë i vjetër dhe nuk ka një çizme nga një Pendrive. Kjo makinë horizontale Compac ka akoma një disk disk 3 1/2. Vetëm imagjinoni. Ajo që unë do të bëj tani është të digj përsëri një cd, dhe unë do të sjell një lexues të jashtëm CD për ta lidhur atë në portin USB dhe nga aty filloj qartë që ka konfiguruar më parë Bios.
  Unë do të vlerësoja shumë komentet tuaja për këtë çështje.
  Josè Manuel Puig ju dërgon një përshëndetje të përzemërt dhe unë ju përgëzoj për këtë shpjegim të mrekullueshëm të peshave dhe arsyeve të migrimit në një sistem operativ me cilësi të lartë për ata prej nesh që vijnë nga Windows XP dhe që mund të rijetojnë ato PC të mrekullueshëm desktop të shumë dje .

  1.    Neesl dijo

   Unë jam gjithashtu nga një Pentium III me 384 MB RAM dhe 18 GB hard disk
   Megjithëse mirëmbaj Debian dhe LXDE. Fat i mirë me Universin e Software-it të Lirë.

 33.   Elm Axayacatl dijo

  Një artikull i shkëlqyeshëm!

  Gjithmonë e kisha idenë të provoja Linux por për një arsye ose një tjetër nuk e bëra, kështu që tani që Windows XP humbi mbështetjen atëherë m'u duk koha e duhur. Sigurisht, unë kam qenë duke luajtur me disa shpërndarje Linux për dy javë dhe duke i dhënë vetes kapele me detaje të ndryshme, prandaj kam filluar të lexoj pak, në mënyrë që të kuptoj Linux më shpejt.

 34.   ramiro gomez dijo

  shume mire per linux

 35.   Francisco Vega dijo

  dje provova linux mint zbriti një cd dhe isha i tronditur me performancën e sistemit edhe duke funksionuar nga një cd arrita të lidhem në internet nga një kartë të dhënash sepse kisha dyshime për ta arritur atë pasi që nuk kisha përdorur kurrë linux. Tani dua ta instaloj në hard disk dhe ta bëj Linux sistemin tim operativ për gjithë jetën, për më tepër, unë do të flas për Linux dhe të gjitha përfitimet e tij për të gjithë njerëzit që njoh dhe për të ndaluar së qeni skllevër të viruseve Windows. Përshëndetje nga Kosta Rika.

 36.   david dijo

  çfarë shpërndarje të përdorim për të filluar ??? shume gjera nuk funksionojne me linux pasi jane krijuar per fitore ,,, cfare te besh? k distrubucio përdoret për të gjithë shpërndarjet ???? k për t'u përdorur për të shpëtuar nga w.7 ????

  1.    le të përdorim linux dijo

   Unë do të rekomandoja Linux Mint!
   Perqafo! Paul.

 37.   Gilberto Lopez dijo

  Isshtë një alternativë e shkëlqyeshme për Windows dhe mbi të gjitha funksionon më mirë, më shpejt dhe më e sigurt.

  1.    erick josue rocha perez 5G dijo

   Po, mësues, shiko kur ai më ndihmon ta instaloj në kompjuterin tim a7a

 38.   erick josue rocha perez 5G dijo

  është e shkëlqyeshme, mendoj se do të përpiqem ta instaloj në kompjuterin tim. Unë jam një programues teknik dhe shpresoj të kem një përshtypje të mirë për Ubuntu

 39.   Lupita Casillas Mejia dijo

  Shumë interesante dhe shumë mirë e shpjeguar
  Artikull i shkëlqyeshëm

 40.   Yair dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, Përshëndetje nga Caracas - Venezuela

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit! Nje perqafim! Paul.

 41.   Horace Rodriguez dijo

  Informacion shumë i mirë, urime përshëndetje!

 42.   Medardo Quishpe dijo

  Jam i interesuar të mësoj më shumë për gjithçka që është Linux, u lodha nga Windows

 43.   yashingo_x dijo

  Timeshtë koha për të hyrë në GNU / Linux, artikull i shkëlqyeshëm dhe blog në përgjithësi

 44.   xhonriko dijo

  Faleminderit për ndarjen, po filloj me Linux. Brohoritje